Son Dakika

Cumhurbaşkanlığı Sistemi Türkiye’yi süper güç yapar

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Memiş, Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin ekonomiyi krizlere, döviz operasyonlarına karşı koruyacağını söyledi. Memiş, sistemin Türkiye’yi ekonomik bir güç haline getireceğini, dışa bağımlılığını azaltacağını, turizmi uçuracağını vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi Türkiye’yi süper güç yapar

Gazeteci-Yazar Cem Küçük’ün ardından, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de 16 Nisan’da sandıkta milletin son sözü söyleyeceği Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin ekonomik kalkınmaya yönelik etkilerini Diriliş Postası için kaleme aldı. Memiş, ekonomik darbe girişimi altında olan Türkiye’nin, Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile birlikte yeniden atağa kalkacağını ve tüm kirli planları bozacağını dile getirirken, “Neden Evet?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

İlk 5’e gireriz

“Ekonomik darbelere karşı kendinizi güvene alacaksınız. Faize değil, cebinize çalışacaksınız. Üfürüklü dolar saklayanlara, Türk Lirası tokadı atacaksınız. Siyasi ve ekonomik sisteme destek verip dünya ekonomi sıralamasında ilk 5’e girmeye aday olacaksınız. Sabah kalktığınızda doların nasıl yükseldiğini değil, nasıl eridiğini göreceksiniz. Dışa bağımlılığımız azalacak, kendi kaynaklarımızı kullanmaya başlayacağız. Devlet dairelerinde yaşanan zaman ve nakit israfı bitecek. Bugün git yarın geller bitecek, teknoloji daha güvenilir halde milletin hizmetinde olacak. Yabancı yatırımcılar yine Türkiye diyecek, sıcak para akışı hızlanacak. Turizm sektöründe şimdiden yapılan rezervasyonlar her yıl artarak devam edecek. Hükümetin vermiş olduğu teşvik ve desteklerin geri dönüşü beklenenden hızlı olacak. Doların yükselmesiyle zarar edenler, referandum sonrası zararlarını fazlasıyla telafi edecek işlere imza atacaklar. Dolar seviciler doların 5 liraya yükseleceğini söylüyorlar, referandum sonrası 5 lira değil, 3,30 liraya kadar gerilediğini görecekler. Evet cevabı için onlarca neden sıralayabiliriz…”

Memiş, kararsız seçmenlere de seslendi. 80 milyon vatan evladının ABD ve AB tarafından para, siyasi operasyonlarla köşeye sıkıştırmak istediğinin kaydeden Memiş, şu tavsiyeleri sıraladı: “Eğer kararsızsanız şunları hatırlamanızı tavsiye ederim: Türkiye’de neden sürekli dolar kuru üzerinden spekülasyon, manipülasyon ve algı yapmaya devam ediyorlar? Çünkü milleti fakirlikle, yoksullukla korkutmak istiyorlar. Eğer faize çalışmazsanız bu bizim işimize gelmez diyorlar, yani ‘Kazandığınızı üretime, sanayi ve gelişime değil bana verin’ diyorlar. ‘Eğer teknoloji ya da medeniyet istiyorsanız bizde var, biz size satar biz sizi yetiştiririz’ diyorlar. ‘15 Temmuz’da gördük ki siz çok cesursunuz, ne kadar kavga etseniz de ülkenizden davanızdan vazgeçmiyorsunuz. Bizde ucuza bastığımız kâğıt parçalarını (doları) kullanıp sizi köşe sıkıştırırız diyorlar. Sizi AB’ye almıyoruz çünkü çok çalışkansınız, milli değerleriniz var gelişmekte olan ülke sınıfından çabucak çıkar bizi sollarsınız’ diyorlar. Ülkede belirsizlik, kaos olursa onların ekmeğine yağ sürmüş olacağız, 2023 hedefinden saptırmak için mücadele ediyorlar. Gelecek nesillerin önünü tıkamak istiyorlar. Bugünlerde dolar sevicilerin sesleri gür çıkıyor yapısal reform, adalet ve huzurdan bahsediyorlar. Gelen şehitlerimizin sayılarıyla ilgilenmeyenler, ülke ekonomisindeki rakamları yalan yanlış yorumlamaya devam ediyorlar. Çünkü maaşları döviz, yükselmesi işlerine geliyor. Dolar yükselirken beraberinde dokunduğumuz her şey pahalı olmaya başlıyor, tüketici mağdur oluyor. Bizim bugünlerin geçeceğinden şüphemiz yok, sabırla beklemeyi tercih edeceğiz. İlla ‘EVET’ illa da ‘EVET” diyeceğiz...”

Yorumlar