Son Dakika

Müslümanların tek bayrak altında toplanması için “Evet”

Sultan 2. Abdülmahid’in torunu şehzade Kayıhan Osmanoğlu, Osmanlı’nın yıkılmasının ardından paramparça olan İslam âleminin yeniden bir olması için güçlü Türkiye’ye ihtiyaç duyduğunu ifade ederek bunun yolunun Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nden geçtiğini belirtti.

Müslümanların tek bayrak altında toplanması için “Evet”

Sabri İşbilen/Özel

Osmanlı Devleti’nin 34. padişahı, İslam âleminin 113. Halifesi olan Sultan 2. Abdülhamid Han’ın 4. kuşak torunu Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, 16 Nisan’da milletin son sözünü söyleyeceği Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne ilişkin tarihi bir perspektifle “Neden evet?” sorusunun cevabını Diriliş Postası’na verdi.

Yüreğimizle karar vermeliyiz

16 Nisan’ın devlet ve milletin bekası açısından önemli bir dönüm noktası olduğunun altını çizen Şehzade Abdülhamid, “Yaklaşan bir referandum var. Bizlere “Bu referandum hakkında ne düşündüğümüz” soruluyor. Ne cevap vereceğimizi pek çoğumuz gibi biz de belirledik ama neye cevap vereceğimizi çok iyi bilmek gerekiyor diye düşünüyorum. Referandumda vereceğimiz oyun ne olacağı konusu sadece hislerimiz ve duygularımız değil aklımız ve yüreğimizle alınması gereken bir karardır. Çünkü bu mesele devletimizi ve milletimizi yakından ilgilendirmektedir” diye konuştu.

Devlet ve millet için evet

Parlamenter sistemin toplumsal kaosların, darbelerin, ekonomik krizlerin can suyu olduğuna atıfta bulunan Osmanoğlu, Türkiye’nin geleceğine milletin yön vermesi için Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni desteklediklerinin altını çizerek şunları kaydetti: “Türkiye’yi tekrar bir kaos, kriz, darbe çağrısına fırsat verdirmeyecek bir sistem için ‘Evet’ diyoruz. Biz millet için evet, devlet için evet, Cumhuriyet için evet, Türklüğün bekası için evet diyoruz. Referandum üzerinden milletimizi fikir ve kalbî olarak ayrıştırmayı amaçlayan bölücü ve ayrıştırıcı yaklaşımlara geçit vermememiz gerekiyor. Ülkemiz ve çocuklarımızın geleceği için çareyi vesayet odaklarında, dış güçlerin bizim için besledikleri menfi düşüncelerde değil, millette gördüğümüz için evet diyoruz.”

Ümmet başsız kaldı

Osmanlı Devleti’nin bayrağı altında 500 yıl boyunca huzurun, adaletin, zenginliğin merkezi olan Ortadoğu coğrayfasının, 100 yıldır yapayalnız olduğunu ve sömürüldüğünü aktaran Şehzade Osmanoğlu, bu bölgenin kurtuluşunun ‘Güçlü Türkiye’den geçtiği ifade ederek, “Devlet-i Aliyye’nin yıkılmasından bu yana Ortadoğu coğrafyasının huzur bulmamıştır. Müslüman din kardeşlerimiz dünya üzerinde sahipsizdir. Çünkü bir baş yok. Bir baş olursa İslam dünyasında her şeyin daha iyi olacağına inanıyorum. Maalesef zulüm görenler sürekli Müslümanlar oluyor” dedi ve şöyle devam etti:

Gayemiz birlik ve beraberlik

“Bizler ümmet davasında saltanat, güç veya iktidar peşinde koşan kimseler değiliz, Hz. Muhammed’in (sav) ümmetinin hizmetçisiyiz. Dedelerim 700 yıl boyunca dünyaya hükmetmiş ve bizlere kıyamete kadar yetecek şan ve şeref bırakmışlardır. Bu bize kâfidir. Allah hepsinden razı olsun. Allah’ın izniyle bu davada din dil, ırk ayırmadan İslam sancağının altında toplanmak bizim yeterince kutlu bir vazifedir.”

Milli bir sistem şart

Türkiye’nin toplumuyla barışık, düşmanlara fırsat vermeyecek bir siyasi sisteme ihtiyaç duyduğunu ifade eden Kayıhan Osmanoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sistemi’yle para oligarklarının, vesayet odaklarının milletin iradesine el uzatamayacağını vurgulayarak, “Devlet-i Âliyye’nin yaptığı gibi, kendimizin inşa ettiği ve kendimize özgü, milli, ülkemizin tarihi gerçekleriyle örtüşen, toplumun değerleriyle barışık, coğrafyanın zorlu riskleriyle baş edebilecek bir idare sistemine kavuşmak için evet diyoruz. Milletimizin seçtiklerinin yetkileri artık birileri tarafından gasp edilmesin diye; askeri ve sivil bürokrasi, medya, statüko partileri, yetkisini milletten almayan güç odakları seçilmişleri artık sınırlandırmasın diye ‘Evet’ diyoruz. Yasama-yürütmedeki zafiyetler bitsin, gençlere siyaset kapısı açılsın, büyük projelerimiz hızlansın diye evet diyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Allah milleti muzaffer kılsın

Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin Türkiye’yi hedeflerine taşıyacağının tespitini yapan Osmanoğlu, şu dua ve temennilerle sözlerini sonlandırdı: “Bizler ülkemizi ileriye taşıyacak her türlü çabayı takdirle karşılıyoruz. Muhakkak ki Allah’ın takdiri her şeyin üzerindedir. Allah memleketimiz ve milletimiz için ne gerekiyorsa elbette en doğrusunu bilendir. Duamız şudur: Ya Rabbi! Bu aziz milleti ebeden muzaffer kıl ve ümmet-i Muhammed’in ümidi kıl…”

Yorumlar