Çileğin Ordu ekonomisine bu yıl 90 milyon lira katkı sunması bekleniyor Çileğin Ordu ekonomisine bu yıl 90 milyon lira katkı sunması bekleniyor

Not indirimleri NYCB'nin, kredileri takip etme yönteminde "maddi zayıflıklar" keşfettiğini açıklamasının ardından geldi.

NYCB, Ocak ayı sonunda yayımladığı bilançosunda beklemedik bir zarar açıklamasının ardından CEO Alessandro DiNello'nun yerine Thomas Cangemi'yi atamıştı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Bankanın uzun vadeli ihraççı temerrüt notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir seviye altında olan "BBB-"den "BB+"ya düşürdü.

Moody's ise ihraççı notunu "Ba2"den B3'e düşürdü ve daha fazla indirim için izlemede bıraktı.

Fitch, bankanın zayıf yönleri keşfetmesinin "özellikle ticari gayrimenkule olan yoğun risk açısından NYCB'nin provizyon yeterliliğine ilişkin kontrollerinin yeniden değerlendirilmesine yol açtığını." belirtti.

Guggenheim Menkul Kıymetler Eş Başkanı Jim Millstein, NYCB'deki yeni çalkantıların ardından ABD bankacılık sisteminin "oldukça sağlam" olduğunu, borç verenin kredi risklerini izleme konusundaki zayıflıkları kabul ettikten sonra yeni bir hisse senedi bozgunundan etkilendiğini söyledi.

Danışmanlık ve danışmanlık firması Opimas LLC'nin CEO'su Octavio Marenzi, "NYCB kontrolden çıkmış bir bankaya benziyor ve kredi zararı karşılıkları için daha da yüksek ücretler almak zorunda kalacaklar gibi görünüyor." dedi.

Bankanın hisseleri dün yüzde 25,9 düşüşle 3,55 dolardan kapanırken, bu yıl toplam düşüş yüzde 65'e ulaştı.

NYCB, Perşembe günü açıkladığı zayıflıkların "Etkisiz gözetim, risk değerlendirmesi ve izleme faaliyetleriyle" ilgili olduğunu, ancak 2023 mali yılına ilişkin mali sonuçları etkilemeyeceğini bildirdi.

Citigroup analisti Keith Horowitz, değer kaybının büyük bir sürpriz olarak görülmemesi gerektiğini ancak maddi zayıflığın daha büyük bir sorun olduğunu söyledi. Horowitz, "Kredi riskini nasıl izledikleri konusunda önemli değişikliklerin yapılması gerekecek, bu da onların sorunları tanıma konusunda daha proaktif olmalarına yol açabileceğini umuyoruz." dedi.

Bu hafta görevi devralan CEO Alessandro DiNello, "Şirketin güçlü likidite ve sağlam bir mevduat tabanı var. Artan hissedar değeri sağlamak için geri dönüş planımızı uygulayacağımızdan eminim." dedi.

NYCB, yıllık raporunu 15 gün içinde Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na sunduğunda iyileştirme planının ayrıntılarını açıklayacağını bildirdi.

Editör: Pınar Karahan