Türkiye, tersanecilik alanında kaydettiği önemli ilerlemelerle dikkat çekiyor.

Son yıllarda yapılan yatırımlar ve teknolojik gelişmeler sayesinde Türkiye, küresel tersanecilik sektöründe önde gelen ülkeler arasında yer almayı başardı.

Yüksek kaliteli gemi inşası ve inovatif projelerle adından söz ettiren Türkiye, bu alandaki başarılarıyla uluslararası arenada parmakla gösteriliyor.

'Ülkemiz tehdit ediliyor' çıkışı

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan Savunma İnovasyon Merkezi oluşturulmasına ilişkin meclis oylaması öncesinde Parlamentoda yaptığı konuşmada, Yunan Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimlerine değindi.

Yunanistan'ın Ukrayna ve Filistin'e coğrafi yakınlığına dikkati çeken Dendias, "Egemenliğimizi, egemenlik haklarımızı, azınlığın tanımına ilişkin uluslararası anlaşmaları sorgulayan bir komşu varsa bu varlığa karşı bir tehdittir. Ülkemizin hem yasal hem de coğrafi sınırları tehdit ediliyor." dedi.

"Türkiye tersanecilikte çok ilerledi"

Öte yandan, Dendias Türkiye'de tersanecilikte yaşanan ilerleme için şöyle konuştu:

"Türkiye gerçekten tersanecilik ve ham madde ediniminde büyük bir alana girdi. Yunanistan her zaman denizlerde üstünlük için çabalamıştır, antik şehir devleti döneminde bile böyle olmuştur. Deniz Kuvvetlerinin bir modernizasyona ihtiyacı var. Kriz yıllarında çok geri kaldık, platformlarımıza ve sistemlerimize bakım yapacak para bulamadık. Bu zaman telafi edilmeli."

24 yıl sonra ilk: Putin Kuzey Kore'yi ziyaret edecek 24 yıl sonra ilk: Putin Kuzey Kore'yi ziyaret edecek

Kaynak: AA