OpenAI yatırımcılarının, Sam Altman'ın yönetim kurulu tarafından görevden alınmasından bir gün sonra CEO olarak geri getirilmesi için baskı yaptığı belirtildi.

CNBC'nin haberine göre görüşmeler gizli olduğu için adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Microsoft, Tiger Global ve girim sermayesi şirketi Thrive Capital'in, Altman'ı yeniden göreve getirmek istiyor.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak CNBC'ye yaptığı açıklamada, Sequoia Capital'in de Altman ile temas halinde olduğunu söyledi. Söz konusu kaynak, Sequoia'nın Altman ve eski OpenAI başkanı Greg Brockman'ı, OpenAI'ye geri dönmek ya da yeni bir girişim kurmak gibi bundan sonra yapacakları her şeyde desteklediğini söyledi. Söz konusu kişi, Sequoia'nın Microsoft'a Altman ve Brockman'ı geri getirme çabalarını destekleyeceğini de bildirdiğini söyledi.

Altman'ı geri getirme görüşmeleriyle ilgili ilk haber The Verge tarafından yapılmıştı. Bir kaynağa atıfta bulunan yayın, Altman'ın geri dönme konusunda "kararsız" olduğunu ve yönetim değişiklikleri talep edeceğini söyledi.

Açıklama sektörde şok etkisi yaratmıştı

Yapay zeka uygulaması ChatGPT'yi geliştiren OpenAI CEO'su Sam Altman'ın görevinden ayrılacağı bildirilmişti.

OpenAI tarafından yapılan açıklamada, şirketin yönetim kurulunun Sam Altman'ın CEO'luk görevinden ve yönetim kurulundan ayrılacağını duyurduğu aktarılmıştı.

Açıklamada, şirketin baş teknoloji yöneticisi Mira Murati'nin geçici olarak Altman'ın görevine getirildiği kaydedilmişti.

Altman'ın ayrılışının yönetim kurulu tarafından yürütülen inceleme sürecinin ardından geldiği belirtilen açıklamada, bu süreçte Altman'ın yönetim kuruluyla olan iletişiminde tutarlı bir şekilde samimi olmadığı ve bu durumun Altman'ın sorumluluklarını yerine getirmesine engel olduğu ifade edilmişti.

Açıklamada, "Yönetim kurulunun artık Altman'ın OpenAI'ya liderlik etmeye devam etme becerisine güveni yok" değerlendirmesinde bulunulmuştu.

Altman'ın geri dönme olasılığı ne kadar?

Altman'ın geri dönme olasılığı henüz net değil. Ancak, Microsoft ve diğer yatırımcıların desteğinin, Altman'ın yönetim kurulunu ikna etmesi için önemli bir faktör olacağı düşünülüyor.

Hem güzel hem tehlikeliler! Türkiye'deki zehirli yılanlar... Hem güzel hem tehlikeliler! Türkiye'deki zehirli yılanlar...

Altman'ın geri dönmesi durumunda, OpenAI'nın geleceği için önemli bir dönüm noktası olacak. Altman'ın geri dönmesi, şirketin yapay zeka alanındaki liderliğini sürdürmeye devam edeceğine dair bir işaret olarak görülebilir. Ancak, Altman'ın geri dönmemesi durumunda, OpenAI'nın geleceği için belirsizlikler devam edecek.