Rapora göre, otomobil talebi Kasım ayına göre yüzde 14,1 artarak 93,2 oldu. Ancak bu artışa rağmen otomobil talebinin geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 17,1 düşük olduğu da ortaya çıktı.

Honda, 750 bini aşkın aracını geri çağırdı Honda, 750 bini aşkın aracını geri çağırdı

Satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı bir önceki aya kıyasla 3 puan artarak yüzde 16,9 oldu. Bu artışın arka planı incelendiğinde satılık otomobil ilan sayısının yüzde 2,6 azaldığı, satılan otomobil sayısının ise yüzde 18,6 arttığı görüldü.

Otomobil piyasasının bir diğer canlılık göstergesi olan kapatılan ilan yaşı, diğer göstergelerin ima ettiğinin aksine altıncı ayda da yükseldi. Aralık ayının verilerine göre kapatılan ilan yaşı bir önceki aya kıyasla 1 gün artarak 24,8 gün oldu.

Fiyatlar neden düşüyor?

Otomobil fiyatlarındaki düşüşün nedenleri arasında enflasyonun etkisi, Merkez Bankası'nın faiz artırımları ve döviz kurundaki artış yer alıyor. Enflasyon nedeniyle otomobil fiyatlarının reel değeri düşüyor. Merkez Bankası'nın faiz artırımları da kredi maliyetlerini artırarak otomobil alımlarını zorlaştırıyor. Döviz kurundaki artış ise ithal otomobillerin fiyatlarını artırarak yerli otomobillere olan talebi artırıyor.

Talep neden artıyor?

Otomobil talebindeki artışın nedenleri arasında yıl sonuna yaklaşırken stoklarını bitirmek isteyen otomobil bayilerinin yaptığı kampanyalar yer alıyor. Ayrıca, yeni yıla girmeden önce araç sahibi olmak isteyenlerin de talebin artmasında etkili olduğu düşünülüyor.

Peki, fiyatlar daha da düşecek mi?

Otomobil fiyatlarındaki düşüşün önümüzdeki aylarda da devam etmesi bekleniyor. Ancak, enflasyon ve döviz kurundaki gelişmelere bağlı olarak fiyatlarda artış da yaşanabilir.

Editör: Pınar Karahan