Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yapılan atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre Kanada nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Can Dizdar atandı.

Ekran Görüntüsü 2024 07 03 024202

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde çeşitli görevlerde bulunan Can Dizdar, en son Ortadoğu ve Kuzey Afrika Genel Müdürü olarak görev yapıyordu.

Yeni Kanada Büyükelçisi Can Dizdar kimdir?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olan Can Dizdar, lisansüstü eğitimini Avrupa Koleji'nde tamamladıktan sonra, 2004'te Londra İngiltere Kraliyet Savunma Koleji'nde bir yıl eğitim aldı.

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde çeşitli görevlerde bulunan Dizdar, yurtdışında Helsinki, Abu Dabi ve Londra büyükelçiliklerinde ve New York'ta Türkiye Daimi Temsilciliği'nde görev yapmıştır.

Thumbs B C 5D72B65839B3721C8083C6603B7Ed1Bc

Dışişleri Bakanlığı'ndaki kariyerinde Siyaset Planlama Daire Başkanlığı gibi önemli görevler üstlenen Can Dizdar, Birleşmiş Milletler Sekreteryası Siyasi İşler Bölümü'nde Kıdemli Siyasi Memur olarak da görev almıştır.

Orta Doğu Genel Müdürlüğü gibi kritik pozisyonlarda bulunan Dizdar, Türkiye'nin Abu Dabi/Birleşik Arap Emirlikleri nezdinde Büyükelçisi olarak da görev yapmıştır.

Bakan Ersoy, Hatay'ın ana vatana katılışının 85'inci yılını kutladı Bakan Ersoy, Hatay'ın ana vatana katılışının 85'inci yılını kutladı

Birleşmiş Milletler nezdinde Türkiye'yi temsil eden Can Dizdar, Cenevre Suriye barış görüşmeleri gibi önemli diplomatik temaslarda Türkiye'yi başarıyla temsil etmiştir. Ayrıca, Türkiye ile İsrail arasındaki yakınlaşma sürecinde büyükelçi olarak adı geçmiştir. 

Demet Dizdar ile evli olan Can Dizdar, bir çocuk babasıdır.

Editör: Nilay Çekiç