Son Dakika

Anneler anahtarı verdi: HDP “he” derse evlatlarımız gelir

HDP’nin oyunuyla terör örgütü PKK tarafından çocukları dağa kaçırılan Diyarbakırlı annelerin başlattığı oturma eylemine, 2 aile daha katıldı. HDP il binası önünde parti ve terör örgütünden hesap soran anne sayısı 14’e yükseldi.
Anneler anahtarı verdi: HDP “he” derse evlatlarımız gelir dirilispostasi.com

Annelere, çocukları dağa kaçırılan Ağrı’nın Eleşkirt ilçesinden anne Necla Çur (43) ve eşi Bedirhan Çur (52) ile Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinden Güzide Demir (57) de katıldı. Anne Necla Çur, gazetecilere yaptığı açıklamada, çobanlık yapan oğlu Vahit’in 4 yıl önce 15 yaşındayken dağa kaçırıldığını, televizyonda oturma eylemi yapan aileleri görünce evladını kurtarmak için eşiyle eyleme katılmaya karar verdiklerini söyledi.

Oğlunun kandırılarak götürüldüğünü ifade eden Çur, şunları dile getirdi:

“Oğlumu almadan gitmem. Oğlumu kandırdılar, beynini yıkadılar, ilaç veriyorlar. Oğluma, ‘Sen gidersen devlet anne ve babana işkence eder. Sen gidersen devlet seni öldürür, seni ateşe verip yakar’ diyorlar. Bunların hepsi yalan, çocuğu korkutuyorlar, eve gelmesin diye. Oğlumu istiyorum.”

Oğlunun sağ olduğuna dair haberler aldıklarını dile getiren Çur, “Onun yanına gittiğimizde gelip benim yanıma oturdu, bana, ‘Kaçmak istiyorum ama korkuyorum’ dedi” ifadelerini kullandı.

“Bizi tehdit ettiler”

Baba Bedirhan Çur da çocuğunu görmek için eşiyle girişimlerde bulunduklarını bildirerek, “Bizi tehdit ettiler. Bize, ‘Bir çocuğunuz gitmiş çok mu?’ dediler” dedi. Çocuğunu almadan eyleme son vermeyeceklerini anlatan Çur, “Vahit, oğlum kaç gel, devletine teslim ol. Devletimiz bambaşkadır babam. Onlardan hayır gelmez” ifadelerini kullandı.

Anne Demir ise oğlu Aziz’in 4 yıl önce 16 yaşındayken kaçırıldığını, günlerce aramalarına rağmen oğlunu bir daha göremediklerini dile getirdi. Oğluna kavuşana dek eyleme devam edeceğini anlatan Demir, yıllardır evladının acısıyla yaşadığını belirterek, “Oğlumu istiyorum başka bir şey istemiyorum” dedi.

Hacire ana umut oldu

Diyarbakır’da anne Hacire Akar, dağa kaçırılan oğlu Mehmet Akar için 22 Ağustos’ta sorumlu olarak gördüğü HDP’nin aracı olduğunu iddia ederek, partinin il binası önünde oturma eylemi başlatmış, oğlunu teröre kurban vermemek için başlattığı oturma eylemi sonuç veren anne Akar, kararlı mücadelesiyle 24 Ağustos’ta oğluna kavuşmuştu.

“Bütün analara ilham kaynağı olmalı”

Van Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ayhan Kahraman, dağa kaçırılan çocuklarına kavuşmak için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde mücadelesini sürdüren annelere bir açıklamayla destek verdi. Kahraman, “Diyarbakır’da başlayan bu eylem, dağlara evlatları kaçırılan, HDP’nin yardımıyla terör örgütü PKK’ya teslim edilen bütün analara ilham kaynağı olmalı. Can parçası evlatlarınızı elinizden alanlara fırsat vermeyin, korkmayın onlar sizden korksun. HDP’lilerin çocukları yazlıklarda, villalarda yaşarken sizin çocuklarınız dağlarda harap olmakta” ifadelerini kullandı.

Hacire annenin oğlu için gösterdiği mücadele, benzer acıyı yaşayan, yüreği evladına duyduğu özlemle yanan diğer annelere de örnek olmuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.