Son Dakika

Asırlara rahmet kaydı tutan İmam Buhari

Kadim medeniyetimizin nurlu izini satırlara, sayfalara ve oradan şerha şerha açılan kalplere nakşeden İmam Buhari Hazretleri’nin yazdığı eserler bugün dünya literatüründe yerini alarak insanlığın geleceğine ışık tutmaya devam ediyor.
Asırlara rahmet kaydı tutan İmam Buhari

Büyük Hadis Âlimi İmam Buhari, Gaye İnsan Ufuk Peygamber’in (sas) ağzından dökülen hadis-i şerifl eri asrısaadet coğrafyasını karış karış gezerek topladı. Binlerce âlimden en sağlam ravi zincirine bağlı kalarak kayıt altına alan İmam Buhari Hazretleri’nin tek kaynağının sözlü gelenek olmadığını ise Prof. Dr. Fuat Sezgin ortaya çıkarmıştı.

“Sözlü kaynak” tezini çökertti

Mecâzül Kur’an üzerine çalışmalar yürüttüğü sırada Prof. Sezgin karşılaştığı manzarayı şöyle ifade ediyor:

“Bir hadis kitabında, bir filoloji kitabından alınma uzun uzun cümleler var. Hatta yer yer, aşağı yukarı, kitabı ihtisar etmiş. Bu durum, bütün hadisler hakkındaki tasavvurumu allak bullak etti. Bunun üzerine karar verdim, tezi bitirince Buhârî'ye bakacaktım...” 

İmam Buhari’nin yaşadığı dönem yazılı kaynaklara başvurduğunu ortaya çıkaran Prof. Dr. Fuat Sezgin'in bu çalışması, daha önce akademisyenlerin ve muhaddislerin mecmualarının sadece sözlü geleneğe dayandıklarına dair tezlerinin yanlış olduğunu kanıtladı. Dahası Prof. Fuat Sezgin, bu alandaki çalışmala- rını “Buhârî'nin Kaynakları Hakkında Araştırmalar” adında bir tezde toplayarak, 1956 yılında yayımlamasıyla hadis ilmini sözlü geleneğe dayanmakla eleştirenlerin yüzüne bir tokat indirdi.

Dünya literatürüne girdi

Prof. Dr. Sezgin’in “Buhârî'nin Kaynakları” adlı çalışması, hadis edebiyatının kaynak taramasını konu edinen eser, akademik sahada bütün dünyada kabul gören bir doktora tezine dönüştü.

Sezgin bu durumu, “Buhârî eserini oluştururken ‘Şifahi malzeme yanında muhtemelen birkaç filolojik kaynaktan da istifade etmiştir’ ümidiyle başlanan çalışma, hadis naklinde yazılı kültür geleneğinin sanıldığın aksine daha erken dönemlerde başladığı ve dolayısıyla hadis kaynaklarının şifahi aktarımlara değil, yazılı kaynaklara dayandığı temel tezi üzerine kuruldu” cümleleriyle asırlar boyu ümmete hizmet yolunda atılmış büyük adımı tarif etmiştir.

İmam Buhari kimdir?

 Kur’an-ı Kerim’den sonra en kıymetli kitap olan Sahih-i Buhari adıyla meşhur hadis kitabını yazan büyük hadis âlimidir. İsmi, Muhammed bin İsmail olup, künyesi Ebu Abdullah’tır. Hadis ilminde yüksek derecede olup, 300 binden fazla hadis-i şerifi senetleriyle birlikte ezbere bilen bir âlim olduğu için "İmam", Buharalı olduğu için "Buhari" denilmiş, İmam-ı Buhari ismiyle meşhur olmuştur. 20 Temmuz 810 (13 Şevval H. 194) senesinde Buhara’da doğdu. 1 Eylül 870 (H. 256) senesinde Semerkant’ın Hartenk kasabasında vefat etti.

 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.