Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Medeniyetin sınır taşları

Medeniyetin sınır taşları

Dolayısıyla bugün geçmişin aziz hatırası her şehit mezarı aslında bizim Nizam-ı Âlem hedefimizin de sınır taşlarıdır.

İslam’ın nurunu insanlığın kalbine işlemek, Yüce Rabbinin (cc) sonsuzluğa yazılmış hükümlerinin inşa ettiği nizamlar eliyle kaos içinde sürüklenen coğrafyaları felaha erdirmek için yola çıkan yiğitler gittikleri topraklara barış ve huzuru götürdü. Daha fazla kazanma hırsı, öfke, güç, iktidar ve üstünlük kavgasındaki insanların içine yuvarlandığı zifir karanlığa inat ecdadımız, Gaye İnsan ve Ufuk Peygamber’den (sas) miras aldığı değerleri ölçü alarak dünyaya her alanda paylaşma, hoşgörü, hak ve adaleti teklif etmişti. Bugün dünyanın dört bir yanında bu teklifin asırlık izleri yüzyılları aşıp gelen asaleti ve vakarıyla ilk günkü medeniyet ihtişamını taşımaya devam etmektedir.

TRİESTE’DEKİ OSMANLI ŞEHİTLİĞİ

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) eliyle restore edilen İtalya Trieste’deki Osmanlı Şehitliği ve Mescidi geçmişten günümüze derin izler taşıyor. Şehitliğin girişindeki çeşmesinde Mevlana’nın “Aynı dili konuşanlar değil, aynı dili paylaşanlar anlaşabilir” yazısı ise ecdadımızdan bugüne miras kalan medeniyetimizin bir manifestosu olarak duvarda asılı duruyor. “Her nefis ölümü tadacaktır” ayeti ile birlikte mihraptaki diğer ayeti kerimeler bu mekânı ziyaret edenlere asırlık nasihatleri duyurmaya devam ediyor.

Birazdan Gün Doğacak

Ey bizim sabır yüklü toprağımızın kutsal ağacı Sen bize hayatsın umutsun mezarlar kadar derin Bizi tutan bir şey varsa dirilten o sensin Üzerinde uyuduğumuz yavru kuşların tüy renkli sıcaklığı. Ey damarlarımızda donan buz yüzlü heykeller beldesinden Yıkıntılar sonrası sığındığım şefkat anası Ey dağları yerinden oynatan ses ey mermeri toz eden rüzgar Ey âlemi donatan ışık toprağa can veren el. Gün olur toprak uyanır ağaç uyanır uyanır böcekler Sarı bozkır titrer çıplak ağaçlar yeşerir gök yıkanır kirli dumanlardan Su coşar deniz kabarır canlanır ölü şehirler Yemyeşil bir rüzgâr eser yıldızlar arasından. Şimdi siz taşıyorsunuz müjdenin kurşun yükünü Çatlayacak yalanın çelik kabuğu Sizin bahçenizde büyüyecek imanın güneş yüzlü çocuğu.

Erdem Bayazıt

Nizam-ı Âlem nedir?

İ’lây-ı Kelimetullah ve Kelime-i Tevhid nurunu dünyanın dört bir yanında nefes alıp veren herkesin aklına ve kalbine nakşetmek mefkûresidir. Sonsuz Kudret Eli’nin bize bahşettiği mukaddes hükümleri ve ölçüleri insanlığın selamet bulması için yeryüzünün her noktasına ulaştırma gayreti ve ideali içinde olmaktır.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri