İsmail Çoktan / ÖZEL

Suriye’deki yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri, terör örgütü SDG/PKK militanlarına alçak ve orta irtifa füze tehditlerine karşı kullanılan Avanger ve THAAD hava savunma sistemi eğitimi veriyor.

Yaklaşık 80 SDG/PKK militanının katıldığı eğitimler, Türkiye sınırına 40 kilometre yakındaki Tel Beydar beldesinde bulunan ABD üssünde devam ediyor.

Son dönemde Suriye ve Irak’ta, terör örgütü mevzilerine yönelik operasyonlar yürüten Türkiye’ye ait en az üç SİHA’nın düşürülmesi dikkat çekerken, ABD kuvvetleri bu SİHA’ların kuvvetlerine yakın uçması nedeniyle düşürüldüğünü bildirmişti.

Sistemler gerçekten milis gruplara mı karşı?

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ryder, 10 Ekim’de yaptığı açıklamada, ABD ordusunun Suriye’deki kuvvetlerinin füze ve İHA saldırılarından korunması için bölgeye Avanger ve THAAD hava savunma sistemleri sevk ettiğini ilan etmişti.

Pentagon tarafından yayımlanan verilere göre ise 17 Ekim’den bu yana İran’a bağlı milis grupların Suriye ve Irak’ta ABD üslerine düzenlediği füze ve İHA saldırılarında 58 personelin hafif yaralandığı ifade edilmişti.

Buna karşılık eski ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın milis gruplar tarafından ABD üslerine yapılacak saldırılar öncesi kendileriyle iletişime geçtiğini ve “saldırı yapmak zorundayız. Önleminizi alın” dediğini, bu yüzden herhangi bir kayıp vermediklerini söylemişti.

Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit

Suriye’de Mart 2011’de başlayan halk ayaklanması öncesi Kamışli Emniyet Müdürlüğü ve Kaymakamlığı görevlerinde bulunan daha sonra Suriye muhalefetinde çeşitli görevler üstlenen Abdulbasıt Abdullatif, ABD’nin SDG/PKK’ya sağladığı silahların oluşturduğu tehdidi Diriliş Postası’na değerlendirdi.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Gazze'deki bombardıman 2. Dünya Savaşı'nın ötesinde AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Gazze'deki bombardıman 2. Dünya Savaşı'nın ötesinde

ABD’nin gelişmiş silahları Suriye’ye üslerini korumak bahanesiyle getirdiğini ancak bunları SDG/PKK’nın kullanımına verdiğini belirten Abdullatif, örgütün bu silahlarla hem bölgedeki sivilleri, hem Suriye Milli Ordusu’nu (SMO), hem de özgürleştirilmiş bölgelerdeki yerel halkı hedef aldığını söyledi.

ABD ile iletişim sürmeli

SDG/PKK’nın kullanımına sunulan söz konusu silahların orta ve uzun vadede bölgedeki sivillerin yanı sıra, SMO’ya karşı da kullanılabileceğini belirten Abdullatif, örgütün bu silahlarla Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturabileceğini ve sınırın Türkiye tarafına da saldırı düzenleyebileceğini ifade etti.

Abdullatif, Türkiye hükümetinin bu konuda kararlı bir politika izlediğine işaret ettiği açıklamasında, “ABD ile bu silahların kontrol altında tutulması konusunda iletişimin sürmesi büyük önem taşıyor. ABD tarafı, örgüte sağladığı bu silahların hem sivillere hem de Türkiye’nin ulusal çıkarlarına tehdit oluşturduğunu anlamalı” diye konuştu.

Avanger ve THAAD nedir?
İLK olarak Boeing firması tarafından 1980 yılında üretilen Avanger sistemi, ABD savunma firmaları tarafından geliştirilerek sahada kullanılan sistemler hâline geldi. Alçak irtifa füze ve İHA’ların yanı sıra, helikopterlere karşı da kullanılabilen Avanger sistemleri, zırhlı araçların arkasına yerleştirilerek mobil faaliyet gösterebiliyor. THAAD sistemleri ise orta irtifa savaş uçakları ve balistik füzelere karşı etkin bir kullanım imkânı tanıyor. ABD kuvvetleri, 1991 yılında Körfez Savaşı’nda Irak’ın Scud füzelerine karşı bu sistemleri kullanmıştı. THAAD da tıpkı Avanger gibi mobil kullanılabliliyor.