Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Belediyeler terörist PKK’dan temizleniyor

Bugüne kadar hükümetin terörle mücadelesini görmezlikten gelerek bölücü terör örgütü PKK’nın siyasi ayağı olmaktan vazgeçmeyen HDP’li belediye başkanları gözaltına alındı. Bu isimlerin yerine halka hizmete gönül vermiş isimler atandı.

Belediyeler terörist PKK’dan temizleniyor

HDP’li Siirt ili Belediye Başkanı Berivan Helen Işık, Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, Siirt ili Baykan Belediye Başkanı Ramazan Sarsılmaz, Siirt ili Kurtalan Belediye Başkanı Baran Akgül, Muş ili Korkut ilçesi Altınova Belde Belediye Başkanı Casim Budak görevlerinden alınarak belediyelere kayyım atandı. Başkanlar güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı tarafından Siirt Belediye Başkanlığı›na kayyım atandı.Sabah erken saatlerde Siirt Belediyesi’ne gelen çok sayıda polis, belediye binasının içinde ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Hakkında Siirt Cumhuriyet Başsavcılığını söz konusu isimlerin hepsini «Terör Örgütü Propagandası Yapmak, Terör Örgütüne Üye Olmak, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” suçlarından 2019/3647 sayılı dosyasında soruşturma devam eden ve bu soruşturma kapsamında gözaltına alındıklarını duyurdu. Soruşturma dosyasında söz konusu suçlamaya ait suç delilleri olduğu belirtiliyor.

BELEDİYELER TEMİZLENDİ

Diğer yandan Anayasanın 127 nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddesine istinaden İçişleri Bakanlığının 15.05.2020 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanununun 45 inci maddesi uyarınca yine Belediye Kanununun 46 ncı maddesi kapsamında İçişleri Bakanlığınca Siirt Belediye Başkan Vekilliğine Siirt Valisi Ali Fuat ATİK, Iğdır Belediye Başkan Vekilliğine Iğdır Valisi Enver ÜNLÜ; Siirt Valiliğince Baykan Belediye Başkan Vekilliğine Baykan Kaymakamı Mehmet TUNÇ, Kurtalan Belediye Başkan Vekilliğine Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın; Muş Valiliğince Altınova Belde Belediye Başkan Vekilliğine Korkut Kaymakamı Hasan SADEBIYIK görevlendirildi.