Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Markar Esayan neden öldü? Ak Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan kimdir ve kaç yaşında?

Markar Esayan neden öldü? Ak Parti Milletvekili Markar Esayan kimdir? gibi sorulara yanıt aranıyor. Çok sayıda vatandaş Markar Esayan hakkındaki bilgileri merak ediyor. Markar Esayan'ın neden öldüğünü araştıranlar, Markar Esayan neden öldü? Ak Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan kimdir ve kaç yaşında? sorularına cevap arıyor. İşte detaylar...

Markar Esayan neden öldü? Ak Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan kimdir ve kaç yaşında?

AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan hayatını kaybettiği yönündeki haberlerden sonra Markar Esayan neden öldü? Ak Parti Milletvekili Markar Esayan kimdir? gibi sorulara yanıt aranıyor. Birçok kitap çıkaran, çok sayıda köşe yazısı kaleme alan Markar Esayan ile ilgili bilgiler merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Şubat’ta AK Parti İstanbul Milletvekili Esayan’ı evinde ziyaret etmişti. Peki, Markar Esayan neden öldü? Ak Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan kimdir ve kaç yaşında? Ayrıntılar haberde…

Markar Esayan neden öldü?

Markar Esayan’ın ölüm nedeniyle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Koca, Esayan’ın kanserden hayatını kaybettiğini açıkladı. Twitter hesabından açıklama yapan Bakan Koca, “Markar Esayan’ı kaybettik. Çok gençti. Çok dosttu. Bir ayrıcalık olarak iki ana dili olan bir yazar, birleştirici bir aydındı. Tedavi gördüğü kanser hastalığına bugün yenildi. Hepimiz üzgünüz. Yakınlarına, okurlarına, Ermeni cemaatine, siyaset arkadaşlarına başsağlığı diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Markar Esayan için taziye mesajı yayınladı. Erdoğan mesajında “AK Parti MKYK üyemiz, İstanbul Milletvekilimiz, sevgili kardeşim Markar Esayan’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Müteveffa Markar kardeşimizin ailesine, sevenlerine başsağlığı diliyorum. Ülkemiz siyasetine ve demokrasimize yaptığı katkıları hiçbir zaman unutmayacağız.” ifadelerine yer verdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan hayatını kaybetti. Haberi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın haberi sosyal medyadan şu ifadelerle duyurdu: Sevgili Markar Esayan’ı kaybettik. Başımız sağolsun. Bu ülkenin yetiştirdiği güzel insanlardan biriydi. Ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da Twitter hesabından Esayan için başsağlığı mesajı verdi. Ünal’ın paylaşımı şöyle:

“MKYK üyemiz, İstanbul Milletvekilimiz, Tanıtım ve Medya Bşk. Yard. değerli dostum, güzel insan sevgili Markar Eseyan aramızdan ayrıldı, acımız büyük. Ailesi ve sevenlerinin derin acısını paylaşıyor, başsağlığı diliyorum. İlkeli ve dürüst insan rahat uyu. Dualarımız seninle.”

Hayatını kaybeden AKP İstanbul Milletvekili Markar Esayan için bir mesaj yayımlayan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Değerli kardeşimiz, zarif arkadaşımız Markar Eseyan’ı kaybettik. Çok değerli bir insan, çok güzel bir arkadaştı. Başımız sağolsun…” dedi.

Markar Esayan kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan'ı evinde ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan’ı evinde ziyaret etmişti.

1969 İstanbul Şişli doğumlu Markar Esayan ilkokulu Bomonti Mıhitaryan, liseyi ise Özel Getronagan Ermeni Erkek Lisesi’nde okudu. 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi lisans eğitimini tamamladı.

Yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yaptı. Master tezi “19. Yüzyıl Ermeni Gerçekçi Edebiyatı’nda Sınıf Çatışmaları, Burjuvazinin Doğuşu ve Modernite” başlığını taşıyan ve alanında bir ilk olan konuyu kapsıyordu. 1997 yılından beri aralıklarla yazdığı Agos Gazetesi’nde 2001 yılından itibaren Hrant Dink’in davetiyle “Dar Kapı” başlığı altında köşe yazıları kaleme almaya başladı. Esayan birçok sivil toplum örgütünde çeşitli projelerde çalıştı ve danışmanlık hizmeti verdi.

Hrant Dink’in 19 Ocak 2007 tarihinde elim bir suikasta gitmesiyle Dink sonrası Agos’un yayın hayatına devam edebilmesi adına Etyen Mahçupyan ile birlikte çalıştı. Dink’in birinci ölüm yıldönümünden sonra Agos’tan ayrıldı. Bir süre sonra yazılarına da son verdi.

2008 yılı baharından itibaren ise, Taraf gazetesinde çalışmaya başladı. “Arada” başlığı altında köşe yazıları yazmayı sürdürdü. 15 Aralık 2012 tarihinde gazete yayın yönetmen ve yardımcısının ani ayrılığından itibaren gazetenin geçici yayın yönetmenliğini üstlendi. Daha sonra Oral Çalışlar ile birlikte, 25 Nisan 2013 tarihine kadar görevini sürdürdü. Gazete bu dönemde başlayan Çözüm Süreci’nde süreci destekleyen en etkili gazete olarak öne çıktı. Öyle ki Akil İnsanlar heyetine en çok üye veren gazete ünvanına sahip oldu.

Politik derin anlaşmazlıklar ve yayın işlerine müdahale nedeniyle tasfiyeye uğrayan grubun içinde yer aldı. Gazeteden ayrıldıktan sonra kendi web sitesinde özellikle Gezi krizi esnasında yazılarını aralıksız sürdürdü. 2013 yazından itibaren Yeni Şafak ve Daily Sabah gazetelerinde, Serbestiyet ve Turkey Agenda internet sitelerinde köşe yazmaya devam etti.

Aynı zamanda edebiyatçı olan yazarın ilk romanı, “Şimdinin Dar Odası” 2004 İnkılâp Kitabevi Büyük Ödülü’nü kazandı ve 2005 yılında okuyucuya ulaştı. İkinci ve ilk romanın devamı olan romanı “Karşılaşma” ise Ekim 2007’de okuruyla buluştu. Üçüncü romanı Jerusalem ise 2011 yılında Timaş yayınevinden çıktı.

Markar Esayan İngilizce ve Ermenice dillerini konuşup yazabilmekteydi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri