Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Yerli para kazandı döviz kaybediyor!

Her zaman Türkiye’nin diz çökmesini bekleyen muhalefettekiler, yine kirli hesaplarında boğuldu. Katar’la yerli para ile ticaret için anlaşmaya varılırken; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Desteklerin tutarı 350 milyar Lira’yı aştığı” diyerek; ekonomik gücü ortaya koydu.

Muhammed Şimşek
Yerli para kazandı  döviz kaybediyor!

Diriliş Postası Haber Müdürü Muhammed Şimşek/İstanbul

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, korona günlerinde Türkiye’nin kaybetmesini bekleyenlere cevap olarak, “Verilen destek tutarı 252 milyar lira düzeyini aştı” dedi. Albayrak, ötelenen krediler ve faiz ödemelerini de ekleyip aslında 350 milyar lira seviyesinde vatandaşları zor günlerde desteklerini anlattı.

Öte yandan Türkiye, Katar’la swap anlaşması yapıp, Dolar karşısında değerini artırdı. Böylece her fırsatta ‘Dolar’ propagandası yapan “Türk Lirası kaybediyor, ekonomi çöküyor” diye karamsarlık aşılayan muhalefettekiler yine kirli hesaplarında boğuldu.

DEĞER KAZANDIK

Yakın geçmişte ‘Yüzümüzü G-20’ye döndük’ diyen Bakan Albayrak, “Yeni dönemde ticaret hacmimizi, yerel paralar ile swap noktasında çok daha etkin yürüteceğimiz süreç olacak” dedi.

Özellikle korona salgını sonrası, 2020’nin ikinci yarısı her alanda Türkiye’nin önemli kazanımlar elde edeceği bir ikinci yarı olacağını anlatan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kriz bekleyenlere fırsat tanımadı. Korona ile Türkiye’nin diz çökmesini ve bu yol üzerinden iktidar bekleyenlerin yanılacağını anlatan Albayrak, salgın günlerde güçlü bir duruş sergilediklerini belirtip; “G-20 ülkeleriyle de birebir swap görüşmeleri yapıyoruz, birden fazla olma olasılığı yüksek” müjdesi verdi. Türkiye Merkez Bankası da Katar’la swap anlaşması yaparak, küresel ölçekte gücünü büyüttü. Böylece, swap tutarı tadil edilerek 15 milyar ABD Doları karşılığı Türk Lirası ve Katar Riyali’ne yükseltildi. Böylece hem göstergeler iyiye gidiyor hem de hatırı sayılır destek sağlanıyor.