Avrupa’da savaş çanları çalıyor. Polonya Başbakanı Donald Tusk Alman gazete Die Welt gazetesine verdiği demeçte Avrupa'nın "savaş öncesi dönemde" olduğu ancak Rusya'nın oluşturduğu tehditle yüzleşmeye hazır hale gelmesi için hâlâ "alması gereken uzun bir yol" olduğu konusunda uyardı.

Tusk, “Savaş artık geçmişten gelen bir kavram değil. Bu gerçek ve iki yıldan fazla bir süre önce başladı. Şu anda en endişe verici şey, kelimenin tam anlamıyla her senaryonun mümkün olmasıdır. 1945'ten beri böyle bir durum görmedik” dedi.

Yunanistan Eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’den Almanya’ya tepki Yunanistan Eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’den Almanya’ya tepki

Tusk, “Bunun özellikle genç nesil için kulağa yıkıcı geldiğini biliyorum ama yeni bir dönemin başladığı gerçeğine alışmamız gerekiyor: savaş öncesi dönem. Abartmıyorum; her geçen gün daha da netleşiyor” ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı geniş çaplı işgaline başlamasından bu yana Avrupalı ​​liderler ve askeri yetkililer, çatışmanın sınırındaki diğer ülkelere sıçrayabileceğinden giderek daha fazla endişe duymaya başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın NATO ülkelerine saldırma niyetinde olduğu yönündeki iddiaları defalarca reddetti.

Rusya'nın savaşı, Soğuk Savaş sonrası jeopolitik düzeni altüst etti; Avrupa'yı onlarca yıldır azalan askeri bütçelerin ardından kendi savunmasını ciddiye almaya zorladı ve sınırındaki ülkeleri daha sert önlemler almaya teşvik etti.

Kaynak: Haber Merkezi