KKTC'deki Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Yapay Zeka Mühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fadi Al-Turjman'ın, INTERPOL tarafından çeşitli suçlardan arandığı açıklandı.

Görenleri şaşırtan yazı! Üşümüş su... Görenleri şaşırtan yazı! Üşümüş su...

Resmi Gazete'de yer alan metinde, 1982 Kuveyt doğumlu Al-Turjman'ın Kanada'da INTERPOL tarafından kırmızı bültenle "saldırı", "cinsel saldırı", "öldürmeye teşebbüs" ve "zorla alıkoyma" suçlarından arandığı belirtildi.

KKTC Bakanlar Kurulu, Al-Turjman'ın kamu düzenini, yönetsel düzeni, genel ahlakı tehlikeye sokacak biçimde davranması, halk ve devlete karşı düşmanlık uyandırması veya devletin yetki ve gücüne karşı gizli planlar kurma ihtimali bulunduğu gerekçesiyle yasaklı göçmen ilan edilmesi kararı aldı.

Bakanlar Kurulu'nun yasaklı göçmenle ilgili verdiği karar şu şekilde:

"Bakanlar Kurulu, önergede belirtilen gerekçeler ve önergeye ekli sunulan Polis Genel Müdürlüğünün güvenlik raporu ışığında, 2.12.1982-Kuwait doğumlu Fadi Alturjman'ın, Kanada tarafından lnterpol nezdinde Kırmızı Bülten ile 'Saldırı, Cinsel Saldırı, Öldürmeye Teşebbüs, Zorla Alıkoyma' suçlarından aranması nedeniyle, Fasıl 105 Yabancılar ve Muhaceret Yasası'nın 6'ncı maddesinin (1)'inci fıkrasının (g) bendi uyarınca kamu düzenini, yönetsel düzeni veya genel ahlakı tehlikeye sokacak biçimde davranması veya KKTC Halkı arasında ve Devlete karşı düşmanlık uyandırması veya Devletin yetki ve gücüne karşı entrika çevirmesi olasılığı bulunduğundan, tüm bulgu ve olgular değerlendirilerek, Fadi Alturjman'ın Yasaklı Göçmen ilan edilmesine karar verdi." 

Kaynak: KIBRIS POSTASI, İHA