Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye geleceği tarihin ertelendiği iddia edildi. Putin'in 12 Şubat'ta Türkiye'de olması bekleniyordu.

NİSAN AYI SONU YA DA MAYIS BAŞI

Reuters haber ajansı, Rus medyasına dayandırdığı haberinde, ziyaretin en erken nisan ayı sonunda veya mayıs başında yapılmasının planlandığını aktardı. Daha önce ziyaretin 12 Şubat'ta gerçekleşeceği belirtilmişti. Türkiye'ye gelmesi durumunda Putin, Ukrayna savaşının başından beri ilk kez bir NATO üyesi ülkeye ayak basmış olacak.

Zelenskiy: Rusya'nın Odessa'daki bir apartmanı vurması sonucu 2 kişi öldü Zelenskiy: Rusya'nın Odessa'daki bir apartmanı vurması sonucu 2 kişi öldü

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ziyaretin hem ikili hem de bölgesel konuların görüşülmesi açısından önemli olacağını belirtmişti. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da Malta'nın başkenti Valetta'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus mevkidaşı Putin'in, Ankara'da, Ukrayna'daki savaşı ve Karadeniz Tahıl Girişimi'ni ele alacaklarını söyledi.

Bakan Fidan, Moskova'nın Temmuz 2023'te anlaşmadan çekilmesinden sonra, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler ve Ankara'nın aracılık ettiği Karadeniz Tahıl Girişimi'ni yeniden canlandırmak için Ukrayna ve Rusya ile birlikte çalıştığını söyledi. 

Editör: Enes Kılıç