İSTİB'den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Kopuz, Türkiye'de gıda enflasyonunun yüksekliğine değinerek, hükümetin enflasyonla mücadelesinin sürdüğünü bildirdi.

Enflasyonla mücadelede başarıya ulaşılacağını kaydeden Kopuz, "Enflasyonla mücadeleye iş dünyası olarak bizler de destek vermeli ve zorunlu olmadıkça zam yapmamalıyız. Özellikle ramazan ayı dolayısıyla gıda ürünlerine zam yapılmaması gerekir. Ramazan ayını fırsat görüp zorunlu olmadığı halde gıda ürünlerine zam yapmak ne vicdana ne İslam'a uygundur. Ramazan ayının haksız kazanç değil bilakis Allah rızası kazanmak için bir fırsat olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız." ifadelerini kullandı.

İstanbul Havalimanı CEO'luğuna Selahattin Bilgen getirildi İstanbul Havalimanı CEO'luğuna Selahattin Bilgen getirildi

Kopuz, bazı İSTİB üyelerinin ramazanın sonuna kadar fiyatlarını sabitlediklerine dair açıklama yaptıklarını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ramazan ayının ruhuna uygun hareket eden üyelerimizi tebrik ediyor, bu örneklerin artacağına inanıyorum. Gıda enflasyonu sadece fiyatların artışıyla da olmuyor. Fiyatı aynı tutulup ürünün kalitesi veya miktarı azaltılarak benzer ambalajda sunulması da tüketicinin yine aldatılması anlamına geliyor hatta bence bu açık fiyat artışından daha tehlikelidir çünkü fiyat artışının gizlendiği sinsi enflasyondur. Bu konuda Ticaret Bakanlığımız ciddi çalışmalar sürdürüyor, ambalaj ve miktar oyunlarıyla mücadele ediyor.

Ciddi cezalar kesiliyor ama sinsi enflasyon konusunda vatandaşa da büyük görev düşüyor. Milletimiz uyanık olmalı ve gramaj, ambalaj ve fiyatlara dikkat etmeli."

Editör: Pınar Karahan