Rusya’da tutuklu bulunduğu cezaevinde 16 Şubat’ta hayatını kaybeden muhalif lider Alexei Navalny'nin ölümü tüm dünyada büyük ses getirmiş, ABD Başkanı Joe Biden dahil birçok kişi bu ölümden Rusya Devlet Başkanı Putin'i sorumlu tutmuştu.

Rusya'da şok bir gelişme yaşandı. Navalny'nin avukatı Vasily Dubkov, Rusya’nın başkenti Moskova’da gözaltına alındı.

Rus basınında yer alan haberlerde, Dubkov’un, Moskova’ya bağlı Şçerbinka kentindeki polis merkezine götürüldüğü aktarılarak, “Kamu düzenini bozma” suçlamasıyla gözaltında alındığı belirtildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı tarafından Dubkov’un gözaltına alındığı doğrulanmazken, Dubkov’un polisteki ifadesinin ardından mahkemeye sevk edilebileceği kaydedildi.

Dubkov’un Navalny’nin cesedini teşhis için Salekhard’a giden annesi Lyudmila Navalnaya’ya eşlik ettiği aktarıldı.

GÖZALTI KARARI PUTİN'İN PLANI MI?

Bu gözaltının ardından gözler Rusya Devlet Başkanı Putin'e çevrildi.

Peru'da ilk kez dejeneratif hastalığı olan bir kişiye ötenazi uygulandı Peru'da ilk kez dejeneratif hastalığı olan bir kişiye ötenazi uygulandı

Navalny, Putin'in en büyük rakiplerinden biri olarak anılıyordu. Navalny'nin ölümü sonrası Rus muhalifin çevresindeki isimlerin de güvende olmadığı gündemdeydi.

Bu tartışmalar sonrası Navalny'nin avukatı Vasily Dubkov'un da gözaltına alınması, "Putin'in muhalefeti yok etme planı işliyor" yorumlarına neden oldu.

NAVALNY'NIN ÖLÜMÜ

16 Şubat'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en önemli muhaliflerinden Aleksey Navalni'nin cezaevinde rahatsızlanarak hayatını kaybettiği bildirildi.

Rus cezaevi yetkilileri, Navalni'nin yürüyüş yaptıktan sonra rahatsızlandığını ve bilincini kaybettiğini, doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamayarak öldüğünü duyurdu.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, cezaevi yetkililerinin Navalni'nin ölümüyle ilgili tüm incelemeleri yaptığını açıkladı.

47 yaşındaki muhalif lider, 2021'den bu yana ücra bir bölgedeki bir cezaevinde tutuluyordu. Navalni'nin 19 yıllık hapis cezası vardı.

ÖLÜMÜNDEN PUTİN SORUMLU TUTULMUŞTU

ABD Başkanı Joe Biden, Navalny'nin ölümü sonrası Putin'i sorumlu tuttu ve Ukrayna'ya yönelik yardımlara muhalefet eden Donald Trump ve Cumhuriyetçileri eleştirdi.

Biden, "Bu kritik anda Ukrayna'ya yönelik desteğin başarısız olması, unutulmayacaktır. Şimdi yardım etmeliyiz" dedi.

ABD'nin Navalni'nin ölümüyle ilgili olarak Rusya'ya yönelik yaptırım düşünüp düşünmediği sorusunu yanıtlayan Biden, birden çok seçenek üzerinde düşündüklerini kaydetti.

Kaynak: HABER MERKEZİ