Geceleri iyi bir uyku çekmiş olsanız bile, bazen sabah uyandığınızda ağrı hissediyor olabilirsiniz. Bu durum iyiye işaret değildir.

Kanser hastalarının günlük yaşamlarını kolaylaştıran 8 beslenme önerisi Kanser hastalarının günlük yaşamlarını kolaylaştıran 8 beslenme önerisi

Sabah uyanır uyanmaz baş ağrınız varsa bu gün boyu çalışmanızı etkiler. Bu da herhangi bir kişinin gücünü azaltır. Sinirlilik artar. Böyle bir durumda yorgunluk gün boyu devam eder. Ama bunların göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Sabah baş ağrısının birçok nedeni olabilir. Eğer susuz kalırsanız sabahları baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Çoğu zaman geceleri alkol almak sabahları başınızın ağırlaşmasına neden olur. Gün içinde çok uzun süre güneşte kalırsanız ertesi sabah başınız ağrıyabilir. Baş ağrısı, zihinsel stres ve uyku eksikliği nedeniyle sabahları başlar.

KÖTÜ ZİHİNSEL SAĞLIK

Depresyon ve anksiyete de sabah baş ağrılarına neden olabilir. Bazen uykusuzluk sabahları baş ağrısına neden olabilir. Uyku bozuklukları, depresyon, ağrı kesici ilaçlar ve kafein de baş ağrısına neden olabilir.

VARDİYALI ÇALIŞMA

Farklı vardiyalarda çalışıyorsanız sabahları baş ağrısı çekebilirsiniz. Bu tür kişiler sirkadiyen ritim bozukluğu nedeniyle huzursuz kalırlar. Vardiyalı çalışan insanların vücudundaki normal 'vücut saati' durur. Uyku ve uyanma zamanlarının farklı olması sağlığı etkiler ve baş ağrısına neden olabilir.

UYKU APNESİ

Uyku apnesi aynı zamanda sabah baş ağrılarının da önemli bir nedeni olabilir. Çoğu zaman insanlar bilmiyor bile. Gece uyurken nefes almanın kesildiği bir durumdur. Bu, ertesi sabah baş ağrısına ve yorgunluğa neden olabilir.

Editör: Gülnaz Melissa Özkan