Son Dakika

Ameliyat edilmezse kemikleri organlarına girecek!

Ameliyat edilmezse kemikleri organlarına girecek!

Doğuştan skolyoz hastası (Omurga Eğriliği) olan Nisanur Aydır (10) yıllardır tedavi edilmeyi bekliyor. Vücudundaki eğrilikten dolayı iç organları hasar gören minik Nisanur ameliyat edilmezse hayatını kaybetme riski taşıyor. Ameliyat için yaklaşık 300 bin lira isteyen hastaneye para verecek durumu olmayan aile Sağlık Bakanlığı’ndan yardım bekliyor.

Atakan Irmak/Özel Haber

Baba Nihat Aydın, Nisanur Aydın doğduğunda vücudunda bulunan eğriliği fark ederek hastaneye götürdü. Nisanur’a yapılan tetkikler sonucu skolyoz hastalığı teşhisi konulmasına rağmen henüz küçük olduğu için ameliyat yapılmadı. Aradan geçen onca yılla birlikte hastalık giderek tedavi sürecini sıkıntıya sokacak süreç içerisine girdi. Tekirdağ’da özel bir hastaneye götürülen Nisanur’un gerekli ekipman bulunmadığı için İstanbul’da bulunan Amerikan Hastanesi’ne yönlendirildiği kaydedildi. Burada yapılan testler sonucu acilen ameliyat olması gerektiği söylenen minik Nisanur’un ailesine yaklaşık 300 bin liralık masraf çıkarıldığı öğrenildi.

“İÇ ORGANLARININ GELİŞMESİNİ ENGELLİYOR”

10 yıldır skolyoz hastalığıyla mücadele eden Nisanur’un iç organlarının da tehdit altında olduğu öğrenildi. Konu hakkında bilgi veren Nihat Aydın, “Çocuğumu 2 sene boyunca Edirne’de özel hastaneye götürdüm. Burada yapılan inceleme sonucunda doktorlar Nisanur’u ameliyat etmeye cesaret edemediklerini söyledi. Masada kalma durumunu göz önünde bulunduran doktorlar bizleri Amerikan Hastanesi’ne yönlendirdi. Buraya geldiğimizde Nisanur’un hastalığından dolayı akciğerinin yeteri kadar büyümediğini öğrendik. Hastalığın meydana getirdiği eğrilikten dolayı iç organlarına da zarar verdiğini söyleyen doktorlar ilerleme kaydedilmeden bir an önce ameliyat edilmesi gerektiğini söylüyor.” şeklinde konuştu.

“DEVLET HASTANESİ TEDAVİ EDEMEZ DEDİLER”

Yıllardır hastane kapılarında tedavi arayışında olan aile çocuklarının iyileşmesi için her yola başvurmuş durumda. İstanbul’da Amerikan Hastanesi’ne yönlendirilen aileye ameliyat karşılığında 300 bin liralık ödeme çıkarması ailenin tüm umutlarını söndürdü. Asgari ücretler 4 kişilik aileyi geçindirmeye çalıştığını vurgulayan Nihat Aydın, “Kızımın iyileştirilmesi için hem devlet hem de özel hastanelerde şifa arıyoruz. Özel hastanelerde gittiğimiz doktorlar devlet hastanesinde tedavi bulamayacağımızı söylediler. Çareyi özel hastanelerde aramaya başladık.” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK BAKANLIĞI DEVREYE GİRSİN”

Kızlarının tedavisi için kendilerine çıkarılan faturayı ödeme durumlarının olmadığını söyleyen Aydın Sağlık Bakanlığı’nın tedavi için devreye girmelerini istiyor. Kızlarının ilkokul 4 öğrencisi olduğunu söyleyen Aydın, “Nisanur okuldan geldiği zaman kendi kendine ağlamaya başlıyor. Yaşadığı ağrıların üzerine bir de psikolojik durumu eklenince çocuğumuz gözümüzün önünde erimeye başladığını görüyoruz. Devletimizin büyüklerinden ve hayırsever vatandaşlardan tedavi için yardım bekliyoruz. Hastalığın tedavi edilmesi için Sağlık Bakanlığı devreye girerse bir çocuğun daha yaşamasını sağlayacaktır.” diye konuştu.

Yorumlar