Son Dakika

Anne sütü ömür boyu hastalıktan koruyor

Prof. Dr. Dansuk, anne sütünün ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilecek diyabet, kanser, kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok kronik hastalığının görülme ihtimalini azalttığını belirtti.

Anne sütü ömür boyu hastalıktan koruyor AA

Yüce Allah'ın (c.c.) insanoğluna bahşettiği bir mucize olan anne sütünün  sayısız faydalarından istifade edilebilmesi için, bebeğe istediği zaman ve istediği süre kadar süt verilmesinin önemli olduğunun altını çizen Biruni Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ramazan Dansuk, anne sütünün faydaları ve bebeğin sütü alamadığı durumlarda oluşabilecek sorunlara ilişkin bilgiler verdi. 

'Emzirme Haftası' kapsamında konuya ilişkin açıklamada bulunan Dansuk, anne sütünün sindirimi kolay, her zaman taze ve temiz, bebeğe her an verilmeye hazır bir besin olduğunu dile getirerek, her annenin sütünün, kendi bebeğinin gereksinimlerine göre uygun miktar ve nitelikte olduğunu söyledi.

Prof Dr. Dansuk, 'Mesela, prematüre doğum yapmış annenin sütünün içeriği, diğerlerine göre daha farklıdır. Ayrıca gece sütüyle, gündüz sütünün, emmenin ilk evresinde gelen süt ile daha sonra gelen sütün, doğumdan sonraki ilk aylarda salgılanan sütle, daha sonraki aylarda salgılanan sütün içeriği de birbirinden farklıdır. Doğumdan sonra ilk 4-5 günde salgılanan, koyu kıvamlı ve sarımsı renkteki süte kolostrum adı verilmektedir.' dedi.

Anne sütünün yüzde 87'sinin su olduğunu, emzirmenin ilk evresinde gelen sütün de bu bakımdan oldukça zengin bir içeriğe sahip olduğunu aktaran Dansuk, 'Bu nedenle, bebeğin gereksinimi olan tüm su, bu önsütten karşılanmakta, çok sıcak havalarda bile bebek, su ve sulu içeceklere gerek duymamaktadır. Kolostrum yağ yönünden fakir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, vitaminler, antikorlar yönünden zengindir ve bu özelliklerinden dolayı bebeğe kesinlikle verilmelidir. Doğumdan sonra ilk altı ay süresince bebeğin fizyolojik ve psikososyal ihtiyaçlarını tek başına mükemmel bir şekilde karşılayan anne sütü, anne ve bebek bağının kurulmasında da çok önemli rol oynar. Bebeğin ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmesi, altıncı aydan sonra ek besinlerle birlikte anne sütüyle beslenmenin devam etmesi ve emzirmenin iki yaşın sonuna kadar sürdürülmesi, bebeğe sayısız faydalar sağlar. Anne sütünde dokuz protein çeşidi yer almaktadır ve anne sütündeki toplam protein içeriği inek sütüne oranla daha düşüktür. Ancak anne sütü proteininin biyolojik değeri yüksektir ve yaşamın ilk 6 ayında tek başına bebeğin protein gereksinimini tümüyle karşılamaktadır.' diye konuştu.

'ANNE SÜTÜYLE BESLENME, BEBEĞİN ZEKA GELİŞİMİNİ OLUMLU ETKİLER'

Ramazan Dansuk, anne sütü kalorisinin yüzde 50'sini sağlayan lipidlerin, inek sütüne oranla daha yüksek olduğunu ifade ederek, 'Anne sütündeki yağların yüzde 98'i trigliserittir ve yağlar bebek için en önemli enerji kaynağıdır. Bir emzirme döneminin sonuna doğru salgılanan sütte, emzirmenin başlangıcına göre yağ oranı artış göstermektedir. Bu son sütü alan bebek, doygunluk hissederek memeyi bırakmakta, böylelikle obezite riskinden korunmaktadır.' dedi.

Dansuk, anne sütünde bulunan karbonhidratların en önemli bileşeninin laktoz olduğunu, bunun yavaş ve kolay sindirilebildiğinden dolayı, kan şekerini iyi bir biçimde düzenlediğini ifade ederek, 'Anne sütünde K vitamini dışında yağda ve suda eriyen vitaminler bebek için yeterli miktarda bulunur. Anne sütünün kalsiyum içeriği inek sütüne kıyasla düşük olmasına rağmen, kalsiyum fosfordan iki kat daha fazladır ve emilimi daha yüksektir. Bu özelliği ile kemik mineralizasyonu için uygundur. İnek sütüne göre, anne sütündeki demir içeriği daha az olmasına karşın, anne sütündeki demirin emilimi daha fazladır. Anne sütü içerdiği immünglobulinler nedeniyle enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Sütteki IgA antikorları, enfeksiyonun başlaması için gerekli olan bakteri ve virüslerin mukozaya yapışmasını önlemektedir. Anne sütü daha sonraki yaşlarda da ortaya çıkan diyabet, kanser, kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını azaltmaktadır. Anne sütünde başta gastrointestinal sistem, merkezi sinir sistemi, solunum sistemi olmak üzere birçok sistemin gelişimini sağlayan büyüme faktörleri bulunmaktadır. Anne sütüyle beslenme, bebeğin zeka gelişimini ve entellektüel yapısını da olumlu yönde etkilerken, konuşma sorunlarının da daha az olmasını sağlar.' dedi.

'BEBEK İSTEDİKÇE VE İSTEDİĞİ SÜRE KADAR EMZİRMELİ'

Dansuk, bebeğin sabit zaman aralıklarıyla değil de, istedikçe ve istediği süre kadar emzirilmesi gerektiğini belirterek, yeterli miktarda süt emen bebeğin memeyi kendiliğinden bıraktığını aktardı.

'Bebeğin istedikçe ve uygun biçimde emzirilmesi süt salgılanmasını sağlayan en önemli faktördür. Yetersiz süt ancak bebeğin gelişimine göre karar verilebilecek bir durumdur.' diyen Dansuk, 'Emzik kullanımı bebeğin emme gücünü zayıflatarak, süt üretiminde azalmaya neden olmakta, böylece anne sütünden erken kesilmeye neden olmaktadır. Öte yandan, annenin ağır hastalığı ya da psikozu, kemoterapi ve radyoterapi almakta olması anne sütü verilmesini engellemektedir. Annenin aktif tüberkülozu balgamda basil negatif oluncaya kadar emzirmenin ertelenmesine sebep olmaktadır. HIV'in endemik olduğu ve beslenme sorunlarının yaygın olduğu gelişmemiş ülkelerde HIV'li annenin emzirmesi tavsiye edilmektedir. Anne memesinde ve meme çevresinde aktif herpes lezyonlarının bulunması, lezyonlar geçinceye kadar emzirmeyi engellemektedir. Galaktozemi gibi süt ürünlerinin alınmasının yasak olduğu metabolik hastalıklarda da bebeğe anne sütü verilmemelidir.' ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.