Son Dakika

Artık Dokturumuz Elimizde Gezecek!

Araştırmacılar, doktorları elimize getirdi. Yeni geliştirilen giyilebilir bir teknoloji geliştirdi. Yeni teknoloji ile birlikte kan basıncımızı kontrol altına alabildiğimiz gibi, ondan tavsiyelerde alabileceğiz. Bu buluşla artık doktorlarımızda direk bize bilgi ve öneri sunacak.
Artık Dokturumuz Elimizde Gezecek!

Amerikalı araştırmacılar, bir kişinin kan basıncını tahmin edebilen ve onu düşürmek için kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunabilen giyilebilir bir teknoloji geliştirdi. Araştırmacılar, geliştirdikleri yeni teknoloji ile artık doktorları elimize taşıdılar. Bu teknoloji ile gerek kişiselleştirilmiş bilgilerden yararlanabileceğiz gerektiğinde de doktorumuzun bize hazırladığı bilgilerden faydalanabileceğiz. 

Rahatsızlık geçiren bir kişiye doktorlar hayatını tamamen değiştirmesini isteyebilir, bazen tuzu azaltmasını ister, bazen de en sevdiği yemeklerden kaçınmasını isteyerek can sıkabiliyor. Bunu doktorlar söylese bile zaman içinde uyulmamaya da başlanabiliyor. Buda sağlık sorunlarının devam etmesine neden olabiliyor. Yeni geliştirilen bu teknoloji ile birlikte artık hastalar kontrol altında olacak. Bu gelişme ile artık kişiselleştirilmiş bilgiler giyilebilir teknoloji ile birlikte kontrollü adım atılmasını sağlayacak.

Giyilebilir teknolojinde ekip doksan gün boyunca sekiz hastadan uyku, egzersiz ve kan basıncı verileri topladı. Makine öğrenimini ve mevcut giyilebilir cihazların verilerini kullanarak, kullanıcıların kan basıncını tahmin etmesi ve hangi sağlık davranışlarının en çok etkilendiğini gösteren bir algoritma geliştirdiler.

Bu yeni teknoloji ile birlikte hasta olunca ‘Ben doktora gideceğim’ demeye son verilecek. Artık doktorlar uzaktan bağlantı yaparak hastasına gerekli reçeteyi sunacak hatta tavsiyelerde bulunabilecek.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.