Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Bıttım sabununun faydaları ve zararları nelerdir?

Siirt bıttım sabunu, sedef, egzema, saç gibi sorunlarda önleyici etkisi görmekle birlikte daha birçok cilt hastalığına da çare olur. Peki bıttım sabunu nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir? İşte detaylar...

Bıttım sabununun faydaları ve zararları nelerdir?

Bıttım sabunu özel bir ürün olup saç sağlığı konusunda yaygın olarak kullanılır. Besleyici ve antiseptik mikrop öldürücü özellikleri nedeniyle sivilce ve egzama gibi deri hastalıkları için de kullanılan bir sabundur. Peki, bıttım sabunu nedir, faydaları nelerdir ve ne işe yarar? Bıttım sabunuyla ilgili merak ettiğiniz her ayrıntıyı bu yazıda bulabilirsiniz.

BITTIM SABUNU FAYDALARI NELERDİR?

Saç ve cilt sağlığı için kullanımı oldukça yaygın olan bıttım sabunun faydaları şöyle sıralanabilir:

Saç sağlığı ve güzelliği konusunda büyük önem taşıyan dökülmeler için etkindir. Bıttım sabunu saç dökülmesi problemini tamamen engelleyebilir. Bu özelliğinden faydalanmak için sabunun sürekli olarak kullanılması ve yanında başka kimyasal ürün kullanılmaması gerekir.

Saçların beyazlamasını azalttığı konusunda görüşler vardır. Beyazlamayı engelleyebilen, hafif beyazlamış saçları da eski haline döndürebilen bir sabun olduğu söylenir. Sürekli ve sık olarak kullanılması önerilir.

Bıttım sabunu özellikleri içinde yer alan temizleyici ve arındırıcı niteliği, saç derisindeki istenmeyen bakterileri tamamen ortadan kaldırır.

Kepek oluşumunu engeller. Antiseptik özellik taşır.

Bıttım sabunu sivilce tedavisinde kullanılır. Ergenlik sivilceleri ile yağlanmadan kaynaklı sivilce ve aknelerin yok edilmesinde etkilidir. Cilt temizliği için sürekli olarak kullanıldığında sivilce oluşumuna izin vermez.

Deri hastalıkları için kullanılan bir sabun olarak bıttım sabunu egzama sorununun tedavisinde de yardımcı olabilmektedir.

Saçları ve saç derisini temizlediği gibi vücut temizliğinde de oldukça faydalıdır. Hoş kokusuyla kullananı rahatlatır.

Cilde peeling etkisi yapar. Bıttım sabunuyla yıkandığınızda pürüzsüz bir cildiniz olur.

Sabun cildinizi kurutmaz, aksine yumuşatır. Bıttım sabunu cilt lekeleri için de çok etkilidir. Lekelerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

BITTIM SABUNU NE İŞE YARAR? NASIL KULLANILIR?

Bıttım sabunu saçların ve vücudun yıkanması için kullanılan organik ve geleneksel yöntemlerle yapılan bir sabundur. Sabunun faydasını görmek için sık sık ve uzun süreler kullanmak gerekir. Bu ürünü kullanırken yanında kimyasal özellikli başka ürünlerin kullanılmaması önemlidir.

Cilt doktorunuzdan onay aldıktan sonra sabunu kullanmaya başlayabilirsiniz. Hem cilt problemleriniz hem de saç bakımınız için ondan yardım alabilirsiniz. Sabunu iyice köpürterek saç diplerinize masaj yapar gibi uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanılması ve her yıkamada uygulanması önerilir. Bir yıkamada şampuan, bir yıkamada bıttım sabunu kullanımı etkili sonuçlar almanızı engeller.

Her gün değil ama haftada 2 ya da 3 kez kullanmanızda fayda vardır. Sabundaki doğal yağın, saçlarınıza bakım yapmasına izin vermeniz daha doğru olacaktır.

Bıttım sabunu şu işlere yarar:

Bıttım sabunu saç için çok faydalıdır: Saçlarınızı güçlendirir, besler, yumuşatır ve parlaklık kazandırır. Elektriklenmesini engelleyerek kolay şekil almasına yardımcı olur.

Saçlarınızın su ve yağ dengesini ayarlar: Saçınız çok yağlı ise daha dengeli bir hale gelmesini sağlar. Kuru saçları ise nemlendirir. Diğer sabunlar gibi keçeleşme yapmaz.

Saça hacim vererek gür ve dolgun görünmesini sağlar: Kırılmaların önüne geçer ve sağlıklı olarak uzamasına yardım eder.

Vücudunuzun temizliğinde ve bakımında kullandığınız zaman kaşıntılara ve kızarıklıklara iyi gelir. Cilt yaralarının tedavisine katkı sağlar. Cilt gözeneklerini açarak derinin nefes almasını kolaylaştırır.

Bacaklardaki varislerin azalmasında etkilidir.

Sedef, egzama ve mantar gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

BITTIM SABUNU SAÇ ÇIKARIR MI?

Bıttım sabunu saç çıkarma özelliğine sahiptir. Fakat düzenli olarak ve uzun süre kullanılması halinde faydalı olabilir.

8 ila 9 ay boyunca haftada 2 veya 3 kez saçınızı sadece bıttım sabunu ile yıkarsanız, saçınızın çıktığını görebilirsiniz.

Çıkan saç tellerinin kalın ve canlı olmasına katkı sağlar; bu aşamada istikrarlı kullanıma devam etmeli ve saçlarınıza zarar verici herhangi bir işlem uygulamamalısınız. (fön, boya vs.)

Kullanacağınız sabunun %100 orijinal bıttım sabunu olması büyük önem taşır.

Organik olmayan sabunlardan fayda görmeniz mümkün değildir.

Bıttım sabunu alırken dikkatli olmanız ve gerçekten organik olup olmadığından emin olmanız gerekir.

Siirt bıttım sabunu organik bir ürün olup %100 doğaldır ve kimyasal madde içermez.

Orijinal Siirt bıttım sabunu almaya özen gösterebilirsiniz.

BITTIM SABUNU SIVILCE OLUŞUMUNU ENGELLER MI?

Bıttım sabunu sivilce oluşumunu engelleyebilir; çünkü bu sabun, antiseptik özelliğe sahiptir. Bu nedenle cilt üzerinde oluşan bakterileri ve iltihapları kurutarak sivilceleri hem iyileştirir hem de yenilerinin oluşmasına engel olur.

Doğal bir sabun olduğu için cildin nem ve yağ oranını dengeleme özelliği gösterir.

Cildi kurutmadan fazla yağlardan arındırır.

Sivilce ve akneler genellikle ergenlik döneminde, daha sonraki yıllarda ise ciltte oluşan fazla yağlanmadan dolayı çıkarlar.

Bıttım sabununun düzenli kullanımı, bu soruna çözüm olabilmektedir.

Hiçbir sorunu olmayanların da günlük el yüz yıkamalarında rahatça kullanabilecekleri bir sabundur.

Gece uyku öncesi tüm gün cildinizde biriken kir ve yağı temizlemek için katkılı kozmetik ürünleri yerine bıttım sabunu tercih edebilirsiniz.

Bıttım sabunu fiyatı ortalama olarak kilogram başına 25 – 35 TL arasında değişir.

BITTIM SABUNU NASIL YAPILIR?

Ev sabunu şekilde geleneksel yöntemlerle hazırlanan bir sabundur. Siirt’te yetişen bıttım fıstıkları ekim ayı başında, bağ ve bahçelerden toplanarak ayıklanır. Kullanılır nitelikli olanlar yıkanıp, 5 ila 10 gün kadar kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra fıstıklar değirmende iyice öğütülür. Ardından orta sıcaklıkta suyla dolu bir kazanda yaklaşık iki saat boyunca hamur gibi özenle yoğrulur. İşlem sonunda elde edilen yağ bir kaba alınır.

Hamur halindeki fıstıklar sıcak ortamda bırakılarak kalan yağın süzülmesi beklenir. Tüm yağ alındıktan sonra bir kazan içerisine konarak kaynamaya bırakılır. Bir başka kabın içerisinde ise sabunlaşma reaksiyonunun gerçekleşmesi için gerekli olan çözelti hazırlanır.

Kazandaki yağ kaynayınca hazırlanan çözelti kazana azar azar eklenir ve karıştırılır. Karışım 12 – 16 saat kadar kaynamaya bırakılır. Sürenin sonunda sabunlaşma reaksiyonu bitmiş olur. Karışım sıcak ve sıvı halindeyken kaplara doldurulur. Kaplar açık havada üç gün boyunca bekletilir. Daha sonra dilimler haline getirilerek satışa sunulur.

BITTIM SABUNU ZARARLARI NELERDIR?

Siirt ile özdeşleşmiş olan hakiki bıttım sabunu %100 doğal bir üründür.

Katkı maddesi ve kimyasal içermez. Bu nedenle herhangi bir zararı yoktur.

Fakat ciddi boyutlarda cilt veya saç sorunu olanların kullanmaya başlamadan önce cilt doktorlarına danışmaları gerekir. Alerjik bünyeli insanlar için bu durum oldukça önemlidir.

Tüm bitkisel ürünler gibi bıttım sabunu da doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Bıttım sabununa karşı alerjiniz olup olmadığını test etmek için genel kullanım öncesi cildinizin küçük bir bölgesine bu sabunu sürebilirsiniz; herhangi bir kızarıklık, kaşıntı, yanma vs gibi belirti gözlemlemediğinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri