Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Botoksun etki alanları

En etkili anti-aging silahınız botoks, aynı zamanda endüstrinin en güvenli uygulamalarından biri. Peki, botoksu özel kılan nedir ve gelecekte hangi kullanım alanlarıyla karşımıza çıkacak? Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş anlatıyor…

Botoksun etki alanları

FDA, Botoks enjeksiyonlarının anti-aging dünyasında güvenle kullanabileceğinin onayını 2002 yılında verdi. Ancak, kazayakları ve kaş aralarındaki çizgilerde, alın bölgesindeki kırışıklıklarda etkili bir kırışıklık tedavisi olarak onay alanbotoksun geçmişi çok daha öncelere dayanıyor.

Botoksun anti-aging dünyasına girişini CNN şu haberle duyurmuştu: “Botulinum adlı bir toksinden yapılan botoks enjeksiyonu, kırışıklığa neden olan mimik kaslarını paralize ederek ya da güçsüzleştirerek etki ediyor. 1989 yılında göz kası bozukluklarını, 2000 yılında ise boyun ve omuzların kasılmasına neden olan nörolojik bir hastalığı tedavi etmek için onay alan botoks şimdi de kırışıklık tedavisinde kullanılıyor.”

GÜVENLİK REKORU

FDA onayı almadan çok önce, Avrupa başta olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesinde kırışıklık tedavisinde kullanılmaya başlanan botoks, güvenlik ve etkinliği milyonlarca hasta ve pek çok araştırmayla kanıtlanmış bir tedavi.

Botoks tedavisinin hiçbir yan etkiye neden olmadan kırışıklıkları yok etmede etkili bir tedavi olduğu 400’den fazla bilimsel çalışma ve yayınla ispatlanmıştır. Her ne kadar botoksun bir toksinden üretilmiş olması pek çok spekülasyona neden olsa da, enjeksiyonların toksik hiçbir etkisi yoktur.

ANINDA ETKİ

Botoks tedavisinin başarısı, konusunda deneyimli bir uzman ya da doktor tarafından uygulanmasında yatıyor. Doğru noktalara, doğru dozda enjeksiyon yaparak çizgileri, kırışıklıkları hafifletmek ve son derece doğal bir görünüm elde etmek mümkün.

Tedavinin en önemli avantajlarından biri de botoks yaptırdığınızı kimsenin anlamaması ve sonuçlarının geçici olması. Ancak biraz önce de belirtildiği üzere doğal bir görünümün sırrı enjeksiyonu yapan doktorun işinin ehli olmasında. Böylece hem ifadeniz donmadan şaşkınlık, kızgınlık gibi duygularınızı gösterebiliyor hem de yüzünüze yaşlı bir görünüm veren çizgilerden kurtuluyorsunuz.

HIZLI BİR İŞLEM

Çok yoğun bir tempoda çalışanlar bile botoks enjeksiyonu yaptırmaya zaman bulabilir. İşlem sadece 5-10 dakika kadar sürer ve hiçbir yan etkisi olmadığı için hemen sonra işinize, sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Sonuçlar işlemden yaklaşık 48 saat sonra ortaya çıkmaya başlar, enjeksiyonun tam etkisinin görülmesi için ise bir hafta kadar geçmesi gerekir. Botoksun kalıcılığı 4-6 ay kadar devam eder. Sonuçların devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

 

SORUNUN KAYNAĞINA ETKİ EDER

Botoks kırışıklık ve çizgilerin esas nedenini, yani kaşlarınızı çattığınızda ya da esnediğinizdeveya gözlerinizi kıstığınızda istem dışı bir şekilde kasılan kasları hedef alır. Seneler boyunca tekrar eden bu kasılmalar ciltte çizgi ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Kasları paralize ettiğinizde ya da kasılmalarını hafiflettiğinizde ise çizgi ve kırışıklıkların görünümü de hafifler.

FARKLI KULLANIM ALANLARI

1989 yılında tıbbi tedaviler için geliştirilen botoks, bir süre sonra alın bölgesi ve göz kenarlarındaki çizgi ve kırışıklardaki etkisi ile anti-aging dünyasının en çok tercih edilen uygulamaları arasına girdi.

Zaman içinde enjeksiyonların etkili olduğu farklı alanlar da keşfedildi. Bugün artık boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmede,  çiğneme kası, yani masseter kasına yapılan uygulama ile yüze daha yumuşak, daha feminen bir görünüm vermede, terleme problemini azaltmada da en etkili tedavi botoks enjeksiyonlarıdır.

BOTOKS ENJEKSİYONLARININ GELECEĞİ

Çalışmalar botoks tedavisinin farklı kullanım alanları üzerinde yoğunlaşıyor. Mesela sebum üretimini baskılayarak yağlı ciltlerin tedavisinde de botoks enjeksiyonlarının etkili olduğunu gösteren çalışmalar var.

Yine yakın gelecekte depresyon tedavisinde botoksun kullanıldığını duyarsanız şaşırmayın.Bu alandaki araştırmalar son aşamasında ve görünen o ki botoks depresyon semptomlarını hafifletmede de etkili!

Dr. Mustafa Karataş Medikal Estetik Hekimi

Facebook: @drmustafakaratas

Instagram: @drmustafakaratas

YouTube – Dr. Mustafa KARATAŞ