Son Dakika

Boynunuzu "çıtlatırken" felç olabilirsiniz!

Amerika’nın Oklahoma eyaletinde yaşayan 28 yaşındaki Josh Hader, boynunu çıtlatırken felç geçirdi. Damarlarında yırtılma oluştuğu için görme yetisinde bozukluk yaşan Hader sol tarafının uyuşmaya başladığını belirtti.
Boynunuzu "çıtlatırken" felç olabilirsiniz!

Boynunu çıtlattıktan sonra vücudunda uyuşma başladığını belirtten Hader, ayağa kalktığını ve buzdolabına yöneldiğini, bundan sonrasını ise hatırlamadığını belirtti. Yakınında bulunan kayınpederi sağlık ekiplerine haber verdi.

BOYUN ÇITLATMAK NE KADAR TEHLİKELİ?

Birçok insan uyandığı zaman ya da boyunlarının uzun süre aynı pozisyonda kalmasının ardından boynunu çıtırdatmıştır. Uzmanlar yoğun iş stresiyle birlikte masa başı işlerin, insanları rahatlamak için çeşitli vücut hareketleri yapmaya yönlendirdiğini söyledi. 

 SAĞLIK SORUNLARINI DA BERABERİNDE GETİREBİLİR

Parmak ve boyun çıtlatma gibi hareketlerin psikolojik bir rahatlamaya neden olduğunu belirten uzmanlar, bu hareketlerin ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebileceğine dikkati çekti. Sürtünmeli eklem yerlerinin vücutta en çok çıtlatılan bölgeler olduğunu, iki kemiğin birleştiği yerde bulunan bağlantı kapsülünü yağlayan sıvının bulunduğunu ifade eden uzmanlar, parmakların gerilmesi esnasında kapsülün de gerildiğini, bunun içindeki sıvının basıncının azalarak gaz kabarcıklarının patladığını, çıtırdama sesinin ise bu yüzden oluştuğunu bildirdi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.