Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Çevre kirliliği alzaymıra yol açıyor

Çevre kirliliği alzaymıra yol açıyor

Türk Nöroloji Derneğinin Antalya‘da düzenlediği Ulusal Nöroloji Kongresi’nde, beyin sağlığını direkt olarak olumsuz yönde etkileyen çevre ve hava kirliliğinin alzaymırdemans, parkinson gibi dejeneratif gibi hastalıklara yakalanma riskini artırdığı vurgulandı.

Hava kirliliğinin son yıllarda daha ağır sağlık sorunlarına neden olduğunun belirlendiğini vurgulayan Türk Nöroloji Derneği Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji AD Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, ‘Çevre ve hava kirliliği söz konusu olduğunda nefes almakta zorlanıyoruz, kendimizi kötü hissediyoruz. Ancak bunun da ötesinde daha ağır sorunlara neden olmaya başladığını görmeye başladık. Çevre ve hava kirliliği direkt olarak beyin sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Kirli hava içerdiği birtakım partikül maddeler, gazlar, ağır metallerle beyin ve sinir sağlığını direkt olarak etkiliyor. Beyinde zarar verici, yıkıcı etkiler bırakıyor.’ dedi.

Zararlı moleküllerin vücuda girmesiyle bedenin reaksiyon geliştirdiğini anlatan Öztürk, bu durumun beyinde hücrelerin ölmesine, fonksiyonlarını yapamaz hale gelmesine yol açtığını dile getirdi.

Yıllar içinde dejeneratif hastalıkların arttığını belirten Öztürk, ‘Artık pek çok çalışma hava kirliliğinin beyin fonksiyonlarının değişmesine neden olduğunu gösteriyor. Bir madde solunum yoluyla vücudunuza girdiğinde ve kan damarlarına geçtiğinde diğer organlarınız gibi beyine ve sinirlere de hemen yerleşiyor. Çevre ve hava kirliliği, özellikle alzaymır, demans, parkinson gibi dejeneratif hastalıklara daha fazla yol açıyor, bunların görülme sıklıkları giderek artıyor. Hava kirliliği anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini de negatif yönde etkiliyor.’ değerlendirmesinde bulundu.

‘KATI YAKIT KULLANIMINDAN UZAK DURULMALI’

Öztürk, bir an önce hava kirliliğine neden olan unsurların ortadan kaldırılması gerektiğine dikkati çekti. Katı yakıtların çevre kirliliğin oluşmasında en önemli nedenlerdin birisi olduğuna işaret eden Öztürk, ‘Katı yakıt kullanımı ne kadar ucuz görülse de getirdiği sağlık maliyeti aslında çok yüksek. Kaldı ki insan hayatı hiçbir değerle ölçülemeyecek kadar önemli.’ şeklinde konuştu.

Türkiye’de özellikle bazı şehirlerde çevre ve hava kirliliğinin önemli oranda artış gösterdiğini dile getiren Öztürk, kış aylarında bu artışın daha belirgin hissedildiğini söyledi.

Kişilerin, yerel yöneticilerin temiz enerjiye yönelmeleri gerektiğini söyleyen Öztürk, ‘Sağlımız için temiz çevre oluşturmalıyız. Gerek bireysel, gerek yerel yönetimler gerekse devlet politikası olarak temiz çevre temiz hava oluşturmak hepimizin sorumluluğu ve görevi.’ ifadelerini kullandı.

Öztürk, bireysel olarak da hava kirliliğinin yoğun olduğu ortamlarda kaçınmak gerektiğini sözlerine ekledi.