Son Dakika

Çocuk hastalar için ilaç tabletini şuruba dönüştürdü

Çocuk hastanesinde görevli eczacı Eren, yeni doğan ve çocuk hastaların tedavileri sürecinde rahat kullanabilmelri için ilaç tabletlerini şuruba dönüştürdü.
Çocuk hastalar için ilaç tabletini şuruba dönüştürdü

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde eczacı olarak görev yapan Ece Pınar Eren, tedavi gören yeni doğan ve çocuk hastaların ilaç tabletlerini rahat kullanamaması nedeniyle bunları şuruba dönüştürdü ve minik hastaların tedavilerini kolaylaşmasını sağladı.

Eren, 'Çocuk Hastanesi Eczanesinde Oral İlaç Hazırlanmasında İnovatif Yaklaşımlar' adını verdiği projeyle Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'de yılın hastane eczacısı seçildi.

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olduktan sonra Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmaya başlayan 28 yaşındaki Eren, yeni doğan ve belli yaş grubundaki çocuk hastaların tansiyon, epilepsi gibi şurup formları olmayan bir takım ilaçları rahat kullanamadığını fark etti.

Yaptığı araştırmalarda Avrupa'da böyle durumdaki hastalar için tabletlerin ezilip karboksimetil selüloz maddesiyle karıştırılıp süspansiyon şurup elde edildiğini öğrenen Eren, geçen yıl eczane laboratuvarında hastane eczane sorumlusu Meltem Köse Aytekil'in de destekleriyle konu üzerinde çalışmalara başladı.

Yaptığı çalışmalar sonunda 7 farklı hastalıkta kullanılan tabletleri şurup haline getirmeyi başaran Eren, tablet kullanamayan minik hastaların tedavi edilmelerini kolaylaştırdı. Eren, bu çalışmasıyla Sağlık Bakanlığınc bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışmada 'Yılın Hastane Eczacısı' ödülüne layık görülürken Aytekin ise 'Yılın Sorumlu Eczacısı' oldu.

'ÇOCUK HASTALARIN TABLETİ YUTMASI ZOR'

Ece Pınar Eren, mesleğinin henüz başındayken böyle bir çalışmaya imza atarak ödül kazanmanın kendisini çok mutlu ettiğini dile getirdi.

Çocukların çok özel hastalar olduğunu ifade eden Eren, 'Doktorlar tarafından yazılan dozlar çok küçük, bir tabletin neredeyse 100'e bölünmesi gerekiyordu. Çocukların tableti yutması da çok zordu. Biz bunu hazırladığımız zaman ne ilaç güvenliği ne de hasta güvenliğini sağlayabiliyorduk. Ayrıca kliniklerden de çocukların bu ilaçları kullanırken sıkıntı çektiğini biliyorduk. Bunların önüne geçmek için çalışmaya başladım. Bu yöntem sayesinde kolay ve güvenilir ilaç alımını sağladık."

Tableti şuruba dönüştürerek hastane bütçesine de katkı sağladıklarını, gereksiz ilaç kullanımını engellediklerini dile getiren Eren, laboratuvara girdiğinde aklındaki tek şeyin 'hastalara faydalı olmak' olduğunu belirtti.

Mesleği adınafaydalı bir şey yaptığına inandığını ifade eden Eren, 'Bizim mesleğimiz bir sanat aslında. Çocuklara dokunabilmek ve yararlı olabilmek beni çok mutlu ediyor. Mesleki olarak da beni tatmin ediyor. Bundan sonra daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz.' ifadelerini kullandı.

Hastanenin başhekimi Doç. Dr. Tanju Çelik, Eren'in yeni bir sistem geliştirdiğini, bu çalışmanın Türkiye'de bir ilk olduğunu belirtti.

Çocuk hastalarının tedavi sürecinde tabletleri kullanırken zorluklar yaşandığına işaret eden Çelik, 'İlaçları süspansiyon haline getirerek hem etkin hem de uygun dozlarda verilme yöntemini geliştirdi. Bu hem verimliliği arttırdı hem de ekonomik olarak bazı yüklerimizin azalmasını sağladı.' diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.