Son Dakika

Çocuklarda diş sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışlar

Çocuklarda diş sağlığına ilişkin doğru bilinen çoğu bilginin yanlış olduğu konusunda uzmanlar ebeveynlere uyarılarda bulunuyor.
Çocuklarda diş sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışlar AA

Çocuklarda diş ağlığı konusunda önemli bilgiler veren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, bebeklik döneminden itibaren çocukların diş bakımına özen göstermek gerektiğini belirterek, 'Aksi durumda gelişen diş çürükleri ve erken diş kaybı sebebiyle çocuklarda yetersiz beslenme, kilo alamama, kaygı bozuklukları, psikolojik sorunlar ve konuşma bozuklukları gelişebilir.' uyarısında bulundu.

Parmak emme, biberon, emzik kullanımı, ağız solunumu, dilin yutkunma sırasında alt veya üst ön dişlerin arasına sokulması olarak tanımlanan atipik yutkunma gibi alışkanlıkların da tedavi edilmediği takdirde çene ile yüz gelişimini olumsuz etkileyebildiğini belirten Prof. Dr. Arıca, 'Diş sağlığıyla ilgili bazı yanlış bilgilerin faturası, çocuklarımız için ağır olabiliyor.' dedi.

SÜT DİŞLERİ TEDAVİ EDİLEBİLİR

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, çocuklarda diş sağlığına ilişkin doğru bilinen yanlışlara dair yaptığı açıklamada, 'Süt dişleri dökülecekleri için tedavi edilmez bilgisi yanlıştır. Doğrusu, süt dişleri çiğneme, konuşma ve estetik fonksiyonlarının yanı sıra düşme zamanına kadar kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için koruyor ve böylece doğal bir yer tutucu görevi yapmış oluyor. Tedavisinde geç kalınan süt dişlerinin düşme zamanından önce kaybedilmesi durumunda, kalıcı dişlerin çıkmasında problemler yaşanabiliyor. Erken kaybedilen süt dişleri nedeniyle beslenme ve konuşma bozuklukları görülebiliyor.

Çocuk şeker ya da çikolata yemiyor diye dişlerinin çürümeyeceği bilgisi yanlıştır. Günlük hayatımızda tükettiğimiz ekmekle makarna gibi karbonhidrat içeren ve özellikle diş yüzeyine yapışma oranı yüksek olan besinler de diş çürüğü gelişimine neden olabiliyor.' dedi.

Arıca, bebeklerde ilk dişin çıkmasıyla birlikte diş çürükleri oluşabildiğini belirtti. Uyku sırasında ağızda tükürük akışının da azalmasıyla, gece beslenmesiyle alınan sütün, ağızda birikerek bakterilerin çoğalmasına ve diş çürüğü oluşumuna neden olabileceğini ifade eden Arıca, 'Bu nedenle bebeklerde ağızda ilk dişin görülmesiyle birlikte annenin parmağına takılabilen parmak fırçaları ya da 0-3 yaş fırçalarıyla dişler temizlenmeye başlanmalıdır. Üç yaşına kadar flor içermeyen diş macunları diş fırçasına sürüntü şeklinde uygulanabilir. 3 yaşından itibaren, çocuğun tükürmeyi de öğrenmesiyle florürlü diş macunu kullanılabilir.

Sallanmaya başlayan süt dişleri çekilirse kalıcı dişler çarpık çıkmaz. Doğru olan, çocuklarda ortalama 6 yaş civarında süt dişleri düşerek kalıcı dişler çıkmaya başlar. Bu fizyolojik bir süreçtir ve sallanan dişe hafifçe dokunmak kalıcı dişe herhangi bir zarar vermiyor. Bazen süt dişi henüz düşmeden, kalıcı diş süt dişinin arkasından çıkmaya başlayabiliyor. Bu durumda süt dişi kendiliğinden düşemeyecek gibiyse bir diş hekimi tarafından çekilmesi gerekebiliyor.' şeklinde konuştu.

EN GEÇ 1 YAŞINDAN İTİBAREN DİŞ MUAYENESİ

Prof. Dr. Vefik Arıca, Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi tarafından ilk diş muayenesinin en geç 1 yaşından itibaren yapılması ve 6 ayda bir de rutin kontrollere devam edilmesinin tavsiye edildiğini, böylece bebeğin diş gelişiminin yakından takip edilebileceği ve ebeveynlerin beslenmeyle ağız hijyeni konusunda bilgilendirilmesinin sağlanacağını ifade etti.

Süt dişine kanal tedavisi uygulanmasının kalıcı dişe zarar vereceği düşüncesinin de yanlış olduğunu belirten Arıca, konuşmasına şöyle devam etti:

'Doğrusu, süt dişlerinde oluşan bir çürük gibi durumlarda dolgu yeterli olmuyor ve dişe kanal tedavisi yapılması gerekebiliyor. Süt dişine yapılan kanal tedavisi sadece o dişin sinirleri ve köküne uygulanan bir tedavi. Kemiğin içinde gelişmekte olan kalıcı dişle süt dişinin kökleri arasında herhangi bir bağlantı mevcut değil. Bu nedenle kalıcı dişe zarar vermiyor.

Diş çürüğünün bulaşmayacağı bilgisi de yanlıştır. Diş çürüğüne neden olan mikroorganizmalar tükürükle bulaşabiliyor. Özellikle anne-baba tarafından bebeğin dudaktan öpülmesi ya da bebeklerini beslerken verilen çatal, kaşık, biberon gibi malzemelerin sıcaklığını kontrol etmek veya kirlenen emzikleri temizlemek gibi nedenlerle kendi ağızlarına sokulması sonucu çürük bakterileri bebeğe geçebiliyor.'

Süt dişlerinin yapı olarak diş aralarında besin birikimine oldukça elverişli olduğunu belirten Arıca, bu nedenle çocuklarda da gerekirse ebeveyninin de yardımıyla diş ipi kullanılabileceğini ifade etti.

Süt dişi olan çocukların ağzının kokmasının normal olmadığını dile getiren Arıca, diş çürükleri, diş eti hastalıkları, sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklar ve bademcik iltihaplanması sonucu ağız konusu oluşabileceğini söyledi.

Arıca, süt dişlerini fırçalarken diş etlerinin kanamasının da normal olmadığını ifade ederek, 'Doğrusu dişleri fırçalarken diş eti kanaması normal bir durum değildir ve diş eti iltihabının en önemli belirtisidir.' şekline konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.