Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

İshal nasıl geçer? Çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler ve içecekler nelerdir?

Her ebeveyn çocuk hastalıkları konusunda telaş içine girebilir. Özellikle çocuğu ishal olmuş aileler hem çocuklarının çekeceği acıları dindirmenin hem de çocuklarını rahat ettirmenin yollarını ararlar. Çocuklarda sık sık meydana gelebilen ishal, ebeveynler tarafından merak edilen bir konudur. Bu haberimizde çocuklarda ishale sebep olan, ishale iyi gelen yiyecek ve içecekleri ele alıyoruz. Çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler ve içecekler için detayları haberimizde bulabilirsiniz...

İshal nasıl geçer? Çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler ve içecekler nelerdir?

Yetişkinlerde de meydana gelen ve fakat çocuklarda daha yaygın olan ishal durumu, ebeveynler için en çok korkulan konudur. İshal, birçok hastalığının belirtisi olabileceği gibi ciddi olmayan ve sindirim sisteminden dolayı anlık olarak ortaya çıkmış bir sorunda olabilir. Çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler ve içecekler konusuna geçmeden önce şu mutlaka söylemeliyiz ki, çocuğunuz sık sık ishal oluyorsa, uzman bir doktora görünmekte fayda var. İshal, aslında bir hastalık türüdür ve Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bir gün içerisinde 3 defadan fazla sulu dışkı yapmak ishal hastalığını işaret ediyor. 3 ayın altındaki bebeklerde ishalin artık bir hastalık olarak kabul edilmesi günde 12 defadan fazla sulu dışkılama yapmaktır. Kısaca ishalden bahsetmek gerekirse, bağırsakların kendisini rahatsız eden bakteri ya da diğer mikroplara karşı gösterdiği bir tepkidir diyebiliriz. Peki, Çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler ve içecekler nelerdir?

çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler ve içecekler

ÇOCUKLARDA İSHALE İYİ GELEN YİYECEKLER

Çocuklarda ishal hastalığı çok farklı bir boyuttur çünkü özellikle daha konuşmaya başlayamamış çocuklar sorunlarını dile getiremiyorlar. Gelişmemiş ülkelerde ishalin ne olduğu bilinmiyor. Ölüm oranlarına baktığımızda özellikle gelişmiş ülkelerdeki çocukların ölümlerinde ishalin büyük oranda etkili olduğunu söylemek yanlış olmaz. İshal ile vücuttan atılan su ve tuzu tekrar yerine koymak gerekiyor ki bu sebeple çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler ebeveynler tarafından merak ediliyor. Doktor tarafından önerilen çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler

 • Anne sütü (anne bol bol şekerli gıdalar ve sıvı almalı)
 • Tuz ve şeker karışımı bulunan besinler
 • Leblebi
 • Yeşil elma (kabuksuz)
 • Nar
 • Havuç
 • Pirinç pilavı
 • Muz
 • Sarımsak

Yukarıda saydığımız besinler eğer ishale çare olmuyorsa, hiç vakit kaybetmeden en yakın çocuk doktoruna gitmenizi öneriyoruz.  Anne sütü alan çocuklarda, annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. Anne sütünden kesilmiş çocuklarda doktora görünmekte fayda var fakat evde alınacak önlemler ve yukarıdaki bahsettiğimiz çocuklarda ishale iyi gelecek yiyecekler ile deneyebilirsiniz.

çocuklarda ishale iyi gelecek yiyecekler ve içecekler

ÇOCUKLARDA İSHALE İYİ GELEN İÇECEKLER

Gelişmemiş ülkelerdeki çocuk ölümlerinin başında ishal geliyor. Özellikle çocuklarda mevsimlere göre ishal olunabilir ve ishale iyi gelen içecekler bu sebeple anne ve babaların en çok merak ettiği konu oluyor. İlk olarak elma suyunu öneriyoruz. Yeşil elmanın kabuklarını soyduktan sonra suyunu sıkmalı ve yarım su bardağı şeklinde içmelisiniz. Bu ishal için köklü çözüm olabilir. Yetişkinlerde eğer ishal başlangıcı var ise ve bu sorundan ilaçsız olarak kurtulmak istiyorlarsa günde 3 kere Türk kahvesi içebilirler. Çocuklarda ishale iyi gelen içecekler ise şöyle:

 • Kahve (mümkünse Türk kahvesi)
 • Bol bol su içmek
 • Yoğurt ile nişasta karışımı
 • Zencefil çayı
 • Havuç suyu
 • Ada çayı
 • Limon suyu
 • Elma suyu

Özellikle yaz döneminde meydana gelen ishal hastalığında çocukların en büyük kaybı sıvı oluyor. İshal ile karın ağrısı, mide bulantısı ya da benzer sebepler baş gösterebilir. Çocuğunuzda ishal ile özellikle ateş ve kusma var ise hemen bir doktora görünmelisiniz. Yukarıda bahsettiğimiz mide bulantısına iyi gelen içecekler, kusma ve ateş dışındaki durumlarda kullanılabilir. Çocuklar ishal, en çok patojen etkenlerden dolayı meydana gelir. Yani mevsimsel olarak ortaya çıkan virüslerin çocuklarda ishali tetiklediğini söyleyebiliriz.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri