Son Dakika

Çocuklarınızı bu tür ortamlardan uzak tutun

Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının düşmesi ve kışın kendini hissettirmesiyle grip vakalarında da artış gözlendi.
Çocuklarınızı bu tür ortamlardan uzak tutun İHA

Yurt genelinde etkili olan soğuk havalarla birlikte gribin daha sık görüldüğünü belirten Çocuk Hastalıkları Uzmanı Erol Comart, bu mevsimde küçük çocukların kalabalık ortamlardan uzak tutulması gerektiğini belirtti. 

Hava sıcaklığının azalması ve kışın kendini hissettirmesi grip vakalarını da artırdı. Özellikle yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda ölümcül sonuçlara varabilen grip, ciddiye alınması gereken bir sağlık problemi olarak dikkati çekiyor.

Kışın başlamasıyla birlikte grip salgınının daha da arttığını belirten Hayat Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Erol Comart, 'Grip, influenza isimli virüsün sebep olduğu, 38 derece üzerinde ateş, halsizlik, ağrı, titreme ve kuru öksürük gibi belirtilerle seyreden bulaşıcı bir enfeksiyondur. Damlacık yolu ile bulaşan bir hastalık olduğundan öksürük veya nefesle bir başkasına bulaşabilir. Ama çocuklar arasında oyuncaklarından ve dokundukları yerlerden de bulaşma riski de var. Bu hastalık iyi huylu seyretmiş olsa bile tehlikeli boyuta da ulaşabiliyor. Önemsenmeyen hastalık sinüzit, zatüre ve ölüme kadar uzanan tablolar ortaya çıkarabiliyor' dedi. 

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda ölümcül olabildiğini ifade eden Erol Comart, 'Tedavisinden ziyade önlenmesi mühim. Şu anda salgın döneminde toplumun büyük bir kısmı griple baş etmeye çalışıyor. Bunun için toplu alanlara mecbur kalmadıkça girmemek gerekiyor. Mümkün olduğunca hasta olan kişilerle teması azaltmak gerekiyor. El hijyeni ve temizlik en önemli korunma yöntemlerinde biridir' şklinde konuştu. 

Kaynak: İHA
Muhâbir: Abdullah Çibir

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.