Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Corona virüs kontrolü nasıl yapılır? Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Corona virüs kontrolü nasıl yapılır? Koronavirüs belirtileri nelerdir? Türkiye'de corona virüs vakalarının ortaya çıkmasıyla uygulamaya konulan ALO 184 hattının ardından vatandaşların corona virüsü belirtileriyle ilgili kısa bir ön test niteliği taşına Korona Önlem web sayfası hizmete sunuldu. Peki Sağlık Bakanlığı Korona Önlem uygulamasından Corona virüs kontrolü nasıl yapılır? Koronavirüs belirtileri nelerdir? Yanıtlar haberimizde.

Corona virüs kontrolü nasıl yapılır? Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Kovid-19 vakalarının Türkiye’de de ortaya çıkması ve günden güne artış göstermesiyle yurt genelinde alınan sıkı tedbirler devam ederken, sağlık çalışanlarının yüklerinin hafifletilmesi ve vatandaşların genel sağlık durumu hakkında kısa bir ön bilgi edinebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ALO 184 hattının ardından Korona Önlem uygulaması da hizmete sunuldu. Corona vakalarının artmasıyla vatandaşlar yaşadıkları birtakım semptomların korona virüsü belirtisi olup olmadığı konusunda kısa bir teste tabi tutuluyor. Korona virüsü belirtileri nelerdir sorularının sıkça araştırıldığı bugünlerde hizmete sunulan Korona Önlem web sayfası nasıl kullanılır? Corona virüs kontrolü nasıl yapılır ve Koronavirüs belirtileri nelerdir? İşte merak edilen detaylar.

Corona virüs kontrolü nasıl yapılır?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu öncülüğünde oluşturulan ‘Korona Önlem’ internet sayfası yapay zekayla çalışan bir sistem olup TC Kimlik Numarası ile giriş yapılıyor.

Ardından baba adı, telefon numarası gibi birtakım kişisel bilgilerin işlenmesinin ardından sistem korona virüsle alakalı (sağlık çalışanı olup olmadığınız, sürekli kullandığınız ilaçlar ve kronik hastalıklarınız vb.) sorular yöneltiliyor.

Korona virüsü belirtileriyle alakalı kısa bir ön bilgilendirme yapılarak sağlık uruluşlarının yükünün hafifletilmesi amaçlanan sisteme işlediğiniz bilgiler vasıtasıyla acil durumlarda iletişim bilgileriniz kullanılarak sizinle iletişime de geçilebiliyor.

Sağlık Bakanlığınca hizmete sunulan Korona Önlem sayfasına ulaşmak için tıklayınız!

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Corona virüsü, çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları ile ortaya çıkar.

Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve yüksek ateş yeni tip coronanın diğer belirtileri arasındadır.

Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir.

Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği bulunan hastalarda veya yaşlılarda daha sık görülür.

Klinik belirtiler hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle kullanılmamaktadır.

Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz zincir reaksiyonu gibi laboratuvar testleri de kullanılabilir.

Kedilerde veya hayvanlarda görülen koronavirüs ise insanlara bulaşmaz.

Corona virüs kontrolü nasıl yapılır Koronavirüs belirtileri nelerdir 1