Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Corona virüsü vücutta ne kadar süre yaşıyor?

Corona virüsü vücutta ne kadar süre yaşıyor?

Koronavirüs (Kovid-19) birkaç ayda tüm dünyayı etkisi altına alarak binlerce kişinin ölümüne yol açtı. 11 Mart 2020’de Türkiye’de de görülen ilk vakanın ardından vatandaşlar virüsten korunmaya yönelik tedbirler almaya devam ederken, yeni tip corona virüsü (COVİD-19) hakkındaki detayları da sık sık araştırıyor. Peki, Corona virüsü vücutta ne kadar süre yaşıyor, virüs bulaşıcılık ve enfekte etme özelliğini ne kadar süre koruyor?..

Corona virüsü vücutta ne kadar süre yaşıyor?

Yeni tip koronavirüs hakkında detaylar merakla araştırılırken bilim adamları da yeni tespitlere ulaşıyor. Yapılan son çalışmalarda, hafif koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle tedavi olan hastaların çoğunda, semptomların ortadan kalkmasının ardından sekiz güne kadar corona virüsünün yaşayabildi ortaya çıktı.

Araştırmacılar hastalardan topladıkları numuneleri analiz ettiler ve iyileşip testleri negatif çıkarak taburcu olan hastalarda virüsün 8 gün daha yaşadığı sonucuna vardılar.

İyileşmiş hastalara uyarı: Karantinayı iki hafta daha uzatın

Araştırma ekibinden Dr. Lokesh Sharma konuya ilişkin şu uyarılarda bulunuyor; ‘Çalışmamızdan elde edilen en önemli bulgu, hastaların yarısının semptomlarının giderilmesinden sonra bile virüsü yaymaya devam etmeleridir. Hafif solunum semptomlarınız varsa ve insanları enfekte etmeyecek şekilde evde kalıyorsanız, diğer insanlara bulaşmadığından emin olmak için karantinayı iki hafta daha uzatın.’

Pekinli bilimadamları COVID-19 hastalarının iyileştikten sonra bile bulaştırıcı olabileciklerini ve dolayısıyla da asemptomatik hastalara da semptomatik hastalar kadar dikkatli davranılması gerektiğini ifade ediyor.

Bilim adamları, bu durumun yaşlı hastaları kapsamadığına da dikkati çekerken bunun nedenini, yaşlıların bağışıklık sisteminin zayıf olmasından dolayı muhtemelen virüsün daha uzun süre kalabilemsinin mümkün olduğu şeklinde ifade ediyor.

Corona virüsü vücutta ne kadar süre yaşıyor