Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Demir eksikliğine iyi gelen yiyecek ve içecekler nelerdir?

Demir eksikliğine iyi gelen yiyecek ve içecekler nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamada, demir eksikliğine iyi gelen yiyecek ve içecekler konusuna örnekler verilirken, dünya üzerinde yaklaşık 3 milyon kişinin demir eksikliğinden dolayı kansız bir şekilde yaşadığı da söylendi. Bizler de demir eksikliğine iyi gelen yiyecek ve içecekler hakkında bilgileri sizin için derledik. Demir eksikliğine hangi yiyecekler ve içecekler iyi gelir sorusunun yanıtı ve detayları haberimizde…

Demir eksikliği konusu son zamanlarda en fazla konuşulan konu olmaya başladı çünkü geçtiğimiz yıl Dünya Sağlık Örgütü (WHO), demir eksiliğine bağlı olarak birçok kalıcı hastalık çeşidini açıkladı. WHO tarafından yapılan açıklamada, demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler ve içecekler konusuna örnekler verilirken, dünya üzerinde yaklaşık 3 milyon kişinin demir eksikliğinden dolayı kansız bir şekilde yaşadığı da söylendi. Genel olarak bakıldığında dünya üzerinde her 5 kişiden birinde demir eksikliği olduğu söyleniyor fakat bu farklı kaynaklara göre de değişiklik gösteriliyor. Peki, demir eksikliğine iyi gelen yiyecek ve içecekler nelerdir? Detaylar haberimizde…

Demir Eksikliği Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği, kırmızı kan hücrelerine oksijen taşınmasından sorumlu olan ve kana kırmızı rengini veren hemoglobin miktarının azalması durumudur. Kansızlığın direkt olarak bir hastalık olarak değerlendirilmesi yanlıştır. Yani bağırsak ve mide kanseri gibi çeşitli hastalıklarda semptom olarak ortaya çıkabilir.

Demir eksikliği anemisi belirtileri, her hastada aynı değildir. Hastalığın teşhisi genellikle rutin sağlık kontrolleri ve kan tahlilleri sonucu ortaya konur. Belirtileri ana hatları ile şöyle sıralamak mümkün:

 • Baş ağrısı,
 • Kulakların çınlaması ve uğuldaması,
 • Vücutta güçsüzlük, yorgunluk ve bitkinlik hali,
 • Tırnakların çabuk kırılması,
 • Saç dökülmesi,
 • Dudaklarda çatlaklar, ağız kenarında yaralar,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Sinirlilik hali,
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma demir eksikliği belirtileri olarak sıralanabilir.

Hastaların pek çoğu, anemi ileri seviyeye ulaştığında çarpıntı, huzursuz bacak sendromu, yavaşlayan tiroit fonksiyonları, toprak ve buz yeme gibi şikayetlerden yakınırlar. Çocuklarda görülebilen anemi ise konuşma, oturma ve yürümede gecikme, öğrenmede güçlük olarak bilinir.

Demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler nelerdir

Demir Eksikliği Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

Özellikle üreme çağındaki kadınlarda, yani kanaması başlayan kadınlarda bu durumun çok sık görüldüğü söyleniyor. Yine başka bir araştırmada, dünyada her 3 kadından birinde demir eksikliğine bağlı olarak farklı hastalıkların olduğu söyleniyor. Prof. Dr. Mustafa Çetiner’e göre kadınlarda demir eksikliğine sebep olan en büyük faktör, kanama! Doğumlar, düşükler ve benzer kanama durumlarında demir eksikliği meydana gelebilir. Demir eksiliğine iyi gelen yiyeceklerin başında ise ev yemekleri kategorisinde olan besinler geliyor. İşte, demir eksiliğine iyi gelen yiyecekler:

 • Yeşil fasulye ve mercimek
 • İstiridye mantarı
 • Kuruyemiş olarak Kaju
 • Balık olarak Karides ve Sardalye
 • Mercimek, mümkünse çorbası
 • Diyette olanlar için yulaf ve ıspanak
 • Keçi boynuzu

Demir eksiliğine iyi gelen içecekler hakkında detaylara geçmeden önce demir eksikliği konusunda bilgi vermeye devam ediyoruz. Demir eksiliğinin neden olduğu en büyük hastalık, kansızlıktır. Kansızlığın sonucunda hayat kaliteniz tamamen zarar görüyor çünkü halsizlik, uyku hali ve sürekli yorgunluk gibi durumlar hayatınıza giriyor. Düzenli uyku ve düzenli beslenmenin demir eksiliğine fayda sağladığı da doktorlar tarafından verilen tavsiyeler arasındadır. Az önce bahsettiğimiz halsizlik ve yorgunluk gibi belirtilere sahipseniz, kesin demir eksikliği var demek yanlış olacaktır. Doktor kontrolünde demir eksikliğinin olup olmadığı araştırmalıdır. Yaklaşık 5 dakika süren çok basit kan alma yöntemi ile demir eksikliği olup olmadığınız öğrenilebilir.

Demir eksikliğine iyi gelen içecekler nelerdir

Saç Dökülmesine Dikkat

Demir eksiliğine bağlı anemiler sebebiyle vücutta kansızlık sebebiyle çabuk yorulma, halsizlik, sürekli uyuma isteği ve benzer durumlarında dışında eğer sürekli olarak demir eksikliği yaşayan bir bireyseniz, saç dökülmesine de dikkat etmeniz gerekiyor. Demir eksikliğine iyi gelen içecekler içtiğinizde bile saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya geliyorsanız kısa sürede Dahiliye doktoruna görünmenizi tavsiye ediyoruz. Saç dökülmesi dışında, sürekli olarak tırnak uçlarının kırılması ve ruh değişkenliği de meydana  geliyor.

Demir Eksikliğine İyi Gelen İçecekler

Kansızlık, yani demir eksikliğine iyi gelen içecekler konusunda vereceğimiz bilgiler tamamen sizlere tavsiyemizdir. Kesinlikle, demir eksikliğini ortadan kaldıracak diye bir iddia söz konusu değil, fakat bu besinleri içtiğinizde demir eksiliği sebebiyle yaşadığınız birçok belirtinin ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Sabah kahvaltısında demir eksiliğine iyi gelen içecekler kategorisinde pekmez var. Keçi boynuzu pekmezini çay bardağının yarısına kadar doldurup içebilirsiniz. Organik olarak yapma veya alma imkânınız var ise karadut suyu yine kansızlığa iyi gelen içecekler arasında bulunuyor. Koyu siyah çay ve erik suyu da demir yapan içecekler arasında bulunuyor ama bizden size bir uyarı. Diriliş Postası olarak yaptığımız araştırmalarda çok önemli bir detayı da sizlere aktarmak istiyoruz. Demir eksiliğine iyi gelen yiyecekler ve içecekler kullanmadan önce veya sonra süt ürünleri kullanmayın. Demir eksiliğine (kansızlık) iyi gelen yiyecekleri liste halinde de sizlinle yine besinler ekleyerek paylaşalım.

 • Yarım çay bardağı kadar pekmez (Mümkünse keçi boynuzu pekmezi)
 • Öğlen ya da akşam yemeklerinde organik olarak karadut suyu tüketilebilir
 • Kara üzüm suyu
 • Ispanak ve kerevizin kaynatıldıktan sonra ortaya çıkan suyu

Yukarıda saydığımız ürünleri C vitamini takviyesi ile aldığınızda daha fazla etkisini hissedebilirsiniz.