Son Dakika

Diş çürümesi tarih oluyor!

Kimilerinin korkulu rüyası haline gelen dişçi koltuğuna çürük dişlerden dolayı oturmak tarihe karışabilir. Çin’de bulunan enstitüde geliştirilen aşı sayesinde dişlerde çürümeye yol açan etmenler yok edilmesi öngörülüyor.

Diş çürümesi tarih oluyor!

Çin’deki Wuhan Viroloji Enstitüsü’ünde görevli araştırmacılar, çürümeye karşı aşı üzerinde çalışma yürütüyor. Araştırmacılar, diş çürüğünün gelişimini önlemek için proteinlerin birleşmesinden yola çıkan bir teknik geliştiriyorlar. Ayrıca çürüklere neden olan Streptococcus mutans bakterilerini de yok etmeyi amaçlıyorlar. Söz konusu bakterilerin ürettiği proteinleri dışarıdan takviye ile engelleyecek teknik, ağızda yaralanmalara yol açan yan etkilere sahip. Ekip, şu anda o yaralanmaları en aza indirgeyecek bir ek yöntem arayışına girmiş durumda. Bunun için uzmanlar, fareler üzerinde yapılan deneylerde aşı prototipini burun yoluyla uyguladılar.

Aşı klinik testlerden geçmeye hazırlanıyor

Sonuç olarak çürüklere neden olan bakterilerdeki protein üretiminin %64.22’lik bir kısmı engellenmiş oldu ve başarılı örneklerin %53,9’luk kısmında yan etkiler gözlemlendi. Genel olarak bu tekniğin yüksek oranlarda koruma sağlamadığı gözlemlense de Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çürük, önemli bir sağlık sorunu olmayı sürdürüyor. Okul çağındaki çocukların %60 ila %90’ı, normalde yetişkinlik çağlarında yaşamaları gereken çürükleri erkenden yaşıyorlar. Bu nedenle söz konusu çürük aşısından çok sayıda insan yararlanabilir. Gelişmeler umut verici olsa da, aşının klinik testlerine başlamak için biraz daha vakte ihtiyaç var. Özellikle temel sağlık hizmetlerine erişimi olmayan bölgelerde kullanılması beklenen ilaç, nadiren diş hekimi gören insanlara yardımcı olacak.

Yorumlar