Son Dakika

Diyaliz merkezlerinde sadece diyaliz teknikerleri hizmet verecek

Diyaliz teknikerlerinin yaşadığı istihdam sorununun, yürürlüğe girecek olan yeni yönetmelikle çözüme kavuşturulacağı bildirildi.
Diyaliz merkezlerinde sadece diyaliz teknikerleri hizmet verecek AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Bakanlık olarak diyaliz merkezlerinde daha nitelikli ve kesintisiz hizmet vermek amacıyla yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdiklerini açıkladı.

Yürürlüğe girecek yeni yönetmelikle 'Hemodiyaliz ve Periton Diyaliz Hemşireliği Sertifika Programlarını'nın sonlandırılacağını kaydeden Koca, 'Bu sayede istihdam sorunu yaşayan diyaliz teknikerlerinin önünün açılmasını sağlayacağız. Diyaliz merkezlerinde kademeli geçişle sadece diyaliz teknikerleri ile hizmet vermeyi hedefliyoruz.' dedi.

SERTİFİKA ALMIŞ OLAN HEMŞİRELERİN HAKLARI KORUNACAK

Yönetmeliğin yayım tarihinden önce sertifika almış hemşirelerin tüm haklarının korunacağının altını çizen Koca, 'Kamuda yeterli diyaliz teknikeri kadrosu oluşuncaya kadar diyaliz hizmetlerinin aksamaması sağlanacaktır. Ayrıca daha önce periton diyalizi alanında görevlendirilmeyen diyaliz teknikerleri için Periton Diyalizi Sertifikalı Eğitim Programı başlatarak bu alanda da görev yapmaları sağlanacaktır. Sağlık hizmetlerinde diğer meslek grupları için de benzer çalışmalar gündemimizdedir. Her meslek grubunun kendi alanında görevini yapması için gerekli düzenlemeleri yapacağız.' ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.