Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

DMD hastalığı nedir? DMD hastaları ve hasta yakınları Sağlık Bakanlığı’ndan ne bekliyor?

Çocuklarının büyümesini istemeyen anne babalar ile karşılaştınız mı hiç? İşte o aileler, DMD ile mücadele eden ailelerdir. Duchenne Muskular Distrofi yani DMD, X kromozomuna bağlı çekinik bir kas hastalığıdır. DMD çocuklarda 3 ila 5 yaşları arasında ortaya çıkar ve ilerleyici kas yıkımı ve zayıflığına neden olur. Peki, DMD hastalığı tam olarak nedir? DMD hastaları ve hasta yakınları Sağlık Bakanlığı’ndan ne bekliyor?

DMD hastalığı nedir? DMD hastaları ve hasta yakınları Sağlık Bakanlığı’ndan ne bekliyor?

Dünya genelinde ortalama 3.500 erkek çocuğundan biri DMD ile doğuyor. Türkiye’de ise 10 bin civarında DMD hastası çocuk olduğu tahmin ediliyor. Peki, DMD hastalığı tam olarak nedir? DMD hastaları ve hasta yakınları Sağlık Bakanlığı’ndan ne bekliyor?

DMD HASTALIĞI NEDİR?

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) X kromozomuna bağlı çekinik kalıtılan bir kas hastalığıdır. Bacak ve kalça bölgesinden başlayarak tüm vücut kaslarının kuvvetten düşmesi ve körelmesi sonucunda hasta hareket kabiliyetini kaybeder. Erkek çocuklarda görülür ve ilk belirtiler altı yaş civarında gözlemlenir. Duchenne kas distrofisi vakalarının 2/3’ü anneden kalıtım yoluyla geçer, 1/3’ü mütasyon sonucu embriyoda ya da yumurtada oluşur. Genellikle erkek çocuklarında görülen DMD’ye kız çocuklarında rastlama oranı daha azdır.

Kas güçsüzlüğü semptomu genellikle erkeklerde dört yaş civarında başlar ve hızla kötüleşir. Tipik olarak kas kaybı ilk önce üst bacaklarda ve pelviste, ardından üst kollarda görülür. DMD sorunu olan çocuklar da skolyoz da yaygındır. Bazıları zihinsel engelli olabilir. Vakaların yaklaşık üçte ikisi bir kişinin annesinden miras alınırken, vakaların üçte biri yeni bir mutasyondan kaynaklanmaktadır.

DMD HASTALARI VE HASTA YAKINLARI DEVLETTEN DESTEK BEKLİYOR

DMD hasta yakınları da bu tür benzeri çalışmaların Türkiye’de de yapılabilmesi için devlet desteği verilmesini ve  kas hastalıkları teşhis ve tedavi merkezlerinin kurulmasını istiyor. DMD hastaları ve hasta yakınları Sağlık Bakanlığı’ndan ne bekliyor? Sosyal medyada sesini duyurmak isteyen vatandaşl. DMD hastaları ve hasta yakınlarının attığı tweetler…