Son Dakika

Dünya genelinde ruh sağlığı hastalıkları artıyor

Yapılan bir araştırmada dünya ülkelerinde ruh sağlığı bozukluklarının görülme oranında artış olduğu tespit edildi.
Dünya genelinde ruh sağlığı hastalıkları artıyor AA

Yapılan araştırmalara göre dünyanın her ülkesinde ruh sağlığı bozukluklarında artış olduğu ve toplu bir önlem alınmadığı takdirde bunun 2010 ile 2030 arasında küresel ekonomiye maliyetinin 16 trilyon dolara ulaşabileceği bildirildi.

Psikiyatri, halk sağlığı ve nörobilim alanında 28 küresel uzman ile hastalar ve savunucu gruplarınca hazırlanan Lancet Komisyonu raporunda, ruh sağlığı konusunda dünya genelinde büyüyen krizin insanlar, toplumlar ve ekonomiler üzerinde kalıcı zararlara neden olabileceği vurgulandı.

Raporun başyazarı Harward Tıp Okulundan Profesör Vikram Patel, maliyetlerin bir kısmının doğrudan sağlık hizmetleri, ilaç ve terapilerinden oluşacağına işaret ederek, çoğunun ise üretkenlik kaybı, sosyal refah, eğitim ile yasa ve düzene harcama gibi dolaylı yollardan olacağını belirtti.

Patel, son 25 yılda ruh sağlığı hastlıklarının toplumların gittikçe yaşlanması nedeniyle 'çarpıcı şekilde' arttığına işaret ederek, 'Durum, aşırı derecede vahim ama hiçbir ülke bu konuda yeterince yatırım yapmıyor. İnsanlarda ruh sağlığı kadar başka hiçbir sağlık durumu ihmal edilmedi.' şeklinde konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan tahminlere göre, dünya çapında yaklaşık 300 milyon insanın depresyon, 50 milyon insanın bunama yaşadığı, 23 milyon insanın şizofren ve 60 milyonun da bipolar bozukluğu rahatsızlığından etkilendiği belirtiliyor.

Lancet raporunun bu hafta Londra’da ilk defa bakanlar düzeyinde gerçekleştirilecek olan ruh sağlığı zirvesi öncesi yayınlanması dikkati çekti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.