Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Elektronik sigaraya bağlı yeni bir öldürücü bir akciğer hastalığı tanımlandı

Uzmanlar elektronik sigaranın zararları konusunda ürdürülen araştırmalar sonucu yeni uyarılarılarda bulunuyor. Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Karlıkaya, elektronik ve dumansız sigaraya bağlı yeni bir ölümcül bir akciğer hastalığının tanımlandığını aktardı.

Elektronik sigaraya bağlı yeni bir öldürücü bir akciğer hastalığı tanımlandı

Sigaranın sağlığa zararları ve başta akciğer kanseri olmak üzere birçok hastalığa neden olduğu bilinen bir gerçek. Sigara yerine belki de “daha az zarar görmek” amacıyla insanlar elektronik sigaraya yöneliyor ancak uzmanlar elektronik sigaranın da sağlığa ölümcül boyutta verdiği zararlar konusunda sık sık uyarıyor. Prof. Dr. Karlıkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, elektronik sigaraların patentinin sigara şirketleri tarafından alındığını ifade etti.

Tütün ürünlerinden vazgeçilmemesi için elektronik sigara piyasaya sürüldü

İnsanların tütün ürünlerinden vazgeçmemesi için elektronik sigaraların piyasaya sürüldüğünü anlatan Karlıkaya, “Tütün endüstrisi, halk sağlığı bilinci arttıkça ve tütün kullanımına yönelik tepkiler yükseldikçe, insanları tütüne bağımlı kılmak için farklı teknikler geliştiriyor. İlk zamanlarında filtre takıldı, sonra light sigaralar çıkarıldı. Elektronik sigara da bu tekniklerden biri.” dedi.

Sağlığa zararı ölümcül boyutta!

Prof. Dr. Karlıkaya, elektronik sigaraların birçok farklı zehri barındırdığını ve sağlığa zararının ölümcül boyutta olduğunu dile getirdi.

Elektronik sigaralara katılan aromaların hepsinin zehir içerdiğine işaret eden Karlıkaya, şunları kaydetti:

“Bu ürünlere formaldehit gibi başka zehirlerin de karıştığı ve bunların hiçbir güvenlik testi olmadığı tespit edildi. Yani insanlara zararsız denilemeyeceği bilinen şeyler. Dumansız ve elektronik sigarayla ilgili yakın bir zamanda Amerika’da bir salgın oldu ve 30-40 genç çocuk öldü. Binlerce kişi hastalandı. Elektronik ve dumansız sigaraya bağlı öldürücü bir akciğer hastalığı tanımlandı.”

Türkiye’nin elektronik sigaranın zararlarını erken fark ettiğini dile getiren Karlıkaya, bu ürünlerin satışının uzun süre öncesinde ülkede yasaklandığını sözlerine ekledi.

Elektronik sigaraya bağlı yeni bir öldürücü bir akciğer hastalığı tanımlandı 1