Son Dakika

Erkek hemşire 'yatak yarasını önleyici ürün' tasarladı

Uzun süre yatarak tedavi görmek zorunda kalan hastaların vücutlarında yara oluşumuna çözüm bulmak için çalışma yapan Aktan, hastaların farklı pozisyonlarda yatabilmelerine imkan sağlayan sünger ürünler tasarladı.
Erkek hemşire 'yatak yarasını önleyici ürün' tasarladı AA/Mehmet Sait Aktan

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'nde görev yapan hemşire Mehmet Sait Aktan, daha önce uzun süre yoğun bakımda kalan babasının yanındaki hastalarda oluşan yatak yaralarına ve yaşadıkları zorluklara şahit olunca, bu sorunu çözmek amacıyla YYÜ Teknokent bünyesinde çalışma yapmaya başladı.

Esnaftan sünger temin ederek, bu süngerlere makineyle bacak, kol, boyun ve sırt bölgelerinde kullanılmak üzere şekil veren Aktan, 5 değişik parçalı tasarımı ile hastaların farklı pozisyonlarda yatabilmelerine imkan sağladı.

'BİLGİSAYARDA TASARLADIĞIM SÜNGERİ MAKİNEDE KESİYORUM'

Aktan, uzun süreli tedavilerde hastalıkların yanı sıra yatak yaralarıyla da mücadele edildiğine tanık olduğunu dile getirdi.

Geliştirdiği ürünle yatak yaralarının oluşmasının engellenebileceğini ifade eden Aktan, 'Babam yoğun bakımda tedavi gördüğü sürede bazı hastaların yaklaşık 150 gün hastanede yattığını gördüm. Uzun süre yatakta kaldıkları için kalça, ayak, diz kısmı, eklem bölgeleri, sırt ve boyunlarında çok ciddi yatak yaraları oluşuyordu. Bu durum beni çok etkiledi. O günden sonra kafamda bir şeyler tasarladım.' dedi.

Tasarladığı ürünlerin doktorlar tarafından faydalı bulunması üzerine bunu geliştirmeye karar verdiğini anlatan Aktan, Teknokent yetkilileriyle görüştükten sonra aldığı destekle projesini daha ileri götürdüğünü aktardı.

Aktan, 'Süngerlere şekil vermek için CNC cihazı aldım. Bilgisayarda tasarladığım süngeri komutla makinede kesiyorum. Bu malzemenin tescili için başvurularımızı yaptık. Buna benzer ama aynı amaca hizmet etmeyen bazı ürünler yurt dışından getiriliyor. O ürünlere de büyük rakamda fiyatlar veriliyor. Bu ürünümüz ise Türkiye tescilli, yerli ve milli bir ürün olacak. Yatak yaraları dolayısıyla tekrar tedavi görmek zorunda kalan hastalarımız bu sıkıntıdan kurtulacak.' eklinde konuştu.

'YATAN HASTALARA BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLAYACAK'

YYÜ Teknokent Genel Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Necat Görentaş ise otuza yakın firmayla Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları yürüttüklerini, nanoteknoloji, kimya, ziraat, veterinerlik, tıbbı malzeme üretimi ve yazılım sektöründe önemli başarılara imza attıklarını, bu çalışmalarla bölgesel kalkınmaya da katkı sağladıklarını dile getirdi.

Görentaş, 'Sosyal sorumluluk bilincine sahip, yıllarca yoğun bakımda çalışarak oradaki hastaların sıkıntılarını, dertlerini kendisine dert edinmiş bir girişimci, hastalara büyük kolaylık sağlayacak ürünler tasaarladı. Bu, yerli ve milli bir ürün. Firmamızın ürettiği bu ürün inşallah bölgemiz ve Türkiye'deki yatan hastalara büyük kolaylık sağlayacak.' dedi.

Ürünün geliştirilmesi için destek verdiklerini belirten Görentaş, 'Sağlık Bakanlığında ve İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki hastanelerde bu ürünün kullanılmasıyla hem ekonomiye katkı sağlayacağız hem de dışa bağımlılıktan kurtulmuş olacağız. Bu genç girişimcimizin önünü açarak arzu edilen noktalara gelmesini sağlayacağız.' dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.