Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Fil hastalığı nedir? Hastalığın belirtileri neler? Tedavisi nasıl olur?

Vatandaşlar, Türkiye ve dünyanın birçok yerinde görülen Fil hastalığı hakkında araştırma yapıyor. Özellikle son dönemde Fil hastalığı nedir? Fil hastalığının belirtileri neler? bu hastalığın tedavisi nasıl olur? gibi sorular en çok araştırılan konular arasında yer alıyor.

Fil hastalığı nedir? Hastalığın belirtileri neler? Tedavisi nasıl olur?

Birçok kişinin yakalanma riski taşıdığı Fil hastalığı ile ilgili derlediğimiz haberimizde fil hastalığının belirtileri, nedenleri ve fil hastalığının tedavi yöntemlerini bulacaksınız. İşte fil hastalığı ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar…

Fil hastalığına, lenfatik sistemin tıkanması neden olur ve bu da etkilenen bölgelerde lenf denilen sıvının birikmesine neden olur. Bağışıklık sisteminin bir parçası olarak çalışan lenfatik sistem vücudun enfeksiyon ve hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur. Vücudun farklı alanlarından kan dolaşımına lenf olarak bilinen ince bir sulu sıvıyı boşaltan tüp şeklindeki bir kanallardan (lenf damarları) oluşur. Bu damarların tıkanması, Fil hastalığının kitlesel şişmesi ve genel genişleme özelliği ile sonuçlanır.

Lenfatik filaryazise bağlı Fil hastalığı, “gerçek” filizis olarak da adlandırılabilir. Çoğu alanda, Fil hastalığı ile ilişkili lenfatik hasar, cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar (örneğin, lenfogranüloma venereum); tüberküloz; leishmaniasis adı verilen bulaşıcı bir hastalık; tekrarlanan streptokokal enfeksiyonlar; malarya, lepra; ve bazı minerallere maruz kalma gibi çevresel faktörler nedeni ile ortaya çıkabilir.

FİL HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Filiasisin en sık görülen belirtisi vücut parçalarının şişmesidir.

Bacaklar, üreme organları, memeler,bacaklar en çok etkilenen bölgedir. Vücut parçalarının şişmesi ve genişlemesi ağrı ve hareketlilik sorunlarına yol açabilir.

Cilt yüzeyinde görülen belirtiler ise şunlardır:

Kuru deri
Deri kalınlaşması
Ülserli deri
Normalden daha koyu renkte deri
Deride çukurlar oluşması
Bazı insanlar ateş ve titreme gibi ek semptomlar yaşarlar.

Elephantiasis bağışıklık sistemini etkiler. Bu durumu olan insanlar da ikincil bir enfeksiyon riski artar.

FİL HASTALIĞINA NE SEBEP OLUR? FİL HASTALIĞI NEDENLERİ

Fil hastalığının nedenleri çeşitlidir. Genel olarak lenf sıvısının dolaşıma girmesi gerekirken doku aralarına ve deri altına yayılması sonucu meydana gelir. Paraziter durumlar dışında kanser, kanser sonrası görülen ışın tedavisi, bazı ameliyatlarda hasar gören lenf yolları, travmalar, mantar hastalıkları başlıca sebeplerdir. Tropik bölgelerde ise bu hastalığa çoğunlukla sivrisineklerin getirdiği parazitler yol açar.

Fil hastalığı teşhisi nasıl konulur?

Kollarında veya bacaklarında şişlik sorunu yaşayan tüm bireylerin birinci basamak sağlık hizmeti verilen aile hekimliklerine başvurmasında fayda vardır. Burada yapılacak olan muayene ve takip sonucunda fil hastalığı şüphesi bulunan hastalar detaylı tetkik ve uzman kontrolü için bir üst basamak olan hastanelere yönlendirilir. Çoğu durumda lenfödem hastalığı alanında uzman bir hekim tarafından hastanın detaylı şekilde öyküsünün alınması ve fiziki muayene yapılması sonucunda teşhis edilebilmektedir. Gerekli görülürse şişliğin belirlenebilmesi için etkilenen uzuvdan ölçümler alınarak değerlendirilebilir veya kan testleri de uygulanabilir. Lenfödem teşhisinde kullanılabilen bir diğer teknik olan biyo-empedans uygulaması ile vücudun belirli bölgelerine elektrot adı verilen küçük metal aygıtlar yerleştirilir. Bu küçük elektrotlar kişinin fark edemeyeceği hafif elektrik akımlarını vücuda vererek akımdaki değişimleri ölçer ve dokularda biriken sıvı miktarı hakkında bilgi verir. Bazı tıbbi görüntüleme teknikleri de fil hastalığının teşhisinde kullanılabilmektedir. Lenfosintigram adlı yöntemle özel bir tarayıcı yardımıyla vücuda radyoaktif olarak işaretlenmiş bir boyar madde enjekte edilir. Bu sayede boyanın lenf sistemi içerisindeki hareketleri incelenerek lenf tıkanıklığının olduğu bölgeler ve sıvı miktarı hakkında bilgi sahibi olmak mümkün hale gelir. Manyetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi (BT) ve ultrasonografi ise hastalığın teşhisinde yol gösterici olarak kullanılabilecek diğer görüntüleme teknikleridir. Yapılacak tüm bu incelemeler hastalıktan etkilenen bölgenin net bir şekilde görüntülenebilmesi ve buna uygun tedavinin belirlenmesi açısından çok önemlidir. Fil hastalığı teşhisi koyulan bireylerde hastanın yaşı, hastalığın düzeyi ve günlük hayatta neden olduğu olumsuzluklar bir arada değerlendirilerek lenfödem tedavisi için süreç planlanır.

Fil hastalığı tedavisi nasıldır?

Lenfödem hastalığının bugüne dek belirlenmiş net bir tedavisi yoktur. Fakat hücreler arasında sıvı birikimini en aza indirmek, lenfatik sistem içerisindeki sıvının akışını kolaylaştırmak ve teşvik etmek gibi amaçlarla tedavi uygulayarak hastalığın yol açabileceği ciddi sorunları önlemek mümkündür. Bu amaçla uygulanan tedavi, dekonjestik lenfatik tedavi olarak adlandırılır. Fil hastalığı tedavisi olarak tanımlayabileceğimiz bu uygulama lenfödem hastalığının ortadan kaldırılmasına yönelik bir uygulama olmayıp lenfödemin yol açtığı komplikasyonların kontrol altına alınabilmesini sağlar. Sıkıştırma (kompresyon) giysileri yardımıyla sıvının hastalıktan etkilenmiş olan uzuvdan uzaklaştırılması ve şişliğin azaltılması sağlanır.

Tedavi sürecinde bir cildiye uzmanından da destek alınarak gerekli cilt bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Bu sayede lenfödemin şiddetini artırabilecek enfeksiyonların söz konusu olduğu kişilerde bunlar ortadan kaldırılır, diğer bireylerde ise enfeksiyonlara karşı koruyucu tedavi uygulanır. Düzenli egzersiz ile etkilenen uzuvlardaki kasların sürekli çalıştırılmasıyla lenf drenajı daha iyi bir şekilde gerçekleştirilir. Hastanın yaşına uygun bir egzersiz planı belirlenerek buna uyum sağlaması önerilir. Manuel lenfatik drenaj olarak da adlandırılan özel masaj teknikleri yardımıyla lenfatik sistemdeki sıvı akımı uyarılarak şişliğin giderilmesi sağlanabilir. Tüm bu teknikler, hastanın günlük hayatını kolaylaştıracak ve daha konforlu bir yaşam sürmesini sağlayacaktır. Hastalığın yol açtığı estetik olmayan görüntü, birçok hastada psikolojik sorunları da beraberinde getirdiğinden hekim tarafından gerekli görüldüğü durumlarda hastalar psikiyatrist ve psikologlara yönlendirilmelidir.

Eğer siz de lenfödem hastalığının belirtilerine benzer sorunlar yaşıyorsanız derhal bir sağlık kuruluşuna başvurarak detaylı muayeneden geçmelisiniz. Hastalığın teşhis edilmesi durumunda hekiminizin önereceği tedavi sürecindeki gereklilikleri yerine getirerek daha ciddi sorunlar oluşmadan hastalığınızı geride bırakabilirsiniz.