Son Dakika

Fisetin Molekülü yaşlanmayı geciktiriyor!

Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesinden Paul D. Robbins ve Laura J. Niedernhofer ile Mayo Clinic'ten James L. Kirkland ve Tamara Tchkonia'nın fareler üzerinde yaptığı araştırma, Fisetin molekülünün, sağlık ve tedaviler üzerinde çok olumlu etkiye sahip olduğunu gösterdi. 
Fisetin Molekülü yaşlanmayı geciktiriyor!

Amerikalı bilim adamları, birçok meyve ve sebzede bulunan Fisetin molekülünün yaşlanmayı yavaşlattığını keşfetti.

Ayrıntıları EBioMedicine dergisinde yayımlanan araştırmada, Fisetin'in yaşlı farelerde hasarlı hücre seviyesini düşürdüğü gözlendi.

Araştırmacılar, yıl başında yaptığı başka bir araştırma, tedaviye geç yaşta başlansa bile hasarlı ve yaşlı hücreleri azaltma, sağlığı iyileştirmenin mümkün olduğunu ortaya koymuştu. 

Robbins, "Bu sonuçlar, sağlık dönemini uzatıp sağlık ocağı olarak da adlandırılabileceğimizi gösteriyor. "Ancak, doğru dozaj da dahil olmak üzere, ele alınması gereken birçok soru var."

Ancak şimdi cevaplayabilecekleri bir soru, bunu neden daha önce yapmadılar? Bir ilacın farklı dokularda, yaşlanan vücutta farklı hücrelerde nasıl davranacağını anlamaya geldiğinde her zaman temel sınırlamalar vardı. Araştırmacılar, bir tedavi aslında şimdiye kadar yaşlanan belirli hücrelere saldırıp saldırmadığını belirlemenin bir yolu yoktu.

Minnesota Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde profesör olan Edgar Arriaga'nın rehberliğinde, ekip, kitle sitometrisi veya CyTOF teknolojisini kullanmış ve ilk kez yaşlanma araştırmasında uygulamıştır.

Flavanoid olarak da adlandırılan Fisetin, çilek, elma, armut, turunçgiller, üzüm, soğan, trabzon hurması, salatalık, brokoli gibi birçok meyve ve sebzede bulunuyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.