Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Folik asit hangi gıdalarda vardır? Folik asit ilaçları nelerdir ve ne işe yarar?

Folat suda çözünebilen bir B vitamini formudur. Folat gıdalarda kendiliğinden oluşur ve folik asit bu B vitamini formlarından biridir. Marul ve kırmızı biber gibi birçok sebze folik asit içeren besinler arasında yer almaktadır. Peki, Folik asit hangi gıdalarda vardır? Folik asit ilaçları nelerdir ve ne işe yarar?

Folik asit hangi gıdalarda vardır? Folik asit ilaçları nelerdir ve ne işe yarar?

Öncelikle folik asit, folat suda çözünebilen bir B vitamini formudur. Folat gıdalarda kendiliğinden oluşur ve folik asit bu B vitamini formlarından biridir. 1998’den beri, kahvaltılık gevreklere, tahıl, un, ekmek, makarna, unlu mamüller, kurabiyeler ve krakerlere folik asit eklenmektedir. Folik asit bakımından yüksek değerlere sahip olan yiyecekler arasında; yapraklı sebzeler, meyveler, et (sığır karaciğeri ve böbrek gibi), portakal suyu ve domates suyu yer almaktadır. Peki, Folik asit hangi gıdalarda vardır? Folik asit ilaçları nelerdir ve ne işe yarar? Detaylar haberimizde…

Folik asit hangi gıdalarda vardır?

Folik asit çok çeşitli gıdalarda bulunur. Maya zengin folik asit kaynakları arasında yer almaktadır. Brüksel lahanası gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, kıvırcık lahana, olgun ıspanak, kuşkonmaz da dahil olmak üzere diğer pancar, marul ve kırmızı biber gibi birçok sebze folik asit içeren besinler arasında yer almaktadır.

Maydanoz, nane, frenk soğanı ve kişniş yaprakları, çilek gibi meyveler; kurutulmuş siyah bezelye dahil birçok baklagiller, kurutulmuş soya fasulyesi unu, kurutulmuş nohut, fındık, ceviz ve susam dahil diğer tohumlar “folik asit nelerde bulunur?” sorusunun yanıtı niteliğindedir.

Bazı etler, özellikle karaciğer ve böbrek, yumurta, bazı deniz ürünleri ve avokado en yüksek folik asitli gıdalar arasındadır. Bu gıdalarda bulunan folik asit yüksek ısıya ve ultraviyole ışığa karşı hassastır ve suda çözünür. Asidik ortamlarda ısıya dayanıksızdır ve ayrıca oksidasyona da uğrayabilir.

Folik asit ilaçları nelerdir?

Folik asit desteği; ağızdan tablet ya da kapsül formunda, cilt altı ya da kas içi enjeksiyonları şekilde verilebilir. Fakat genellikle ağız yoluyla alınması tercih edilir. Folik asit hapı sıklıkla;

  • Folat eksikliğine bağlı kansızlık
  • Hamilelikten önce, hamilelik sırasında ve sonrasında diyet gereksinimlerine yardımcı olmak
  • Hamilelik öncesi baba adayına takviye yapmak amacıyla verilir.

Çocuk sahibi olmayı planlayan çiftler, gebelikten önce folat desteği konusunda bilgi almak için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Folik asit eksikliğinin pek çok olumsuz sonucu bulunduğundan kişilerin bu konuda düzenli kontrollerini ve gerekirse tedavilerini ihmal etmemeleri gerekmektedir.

Folik asit ne işe yarar?

Folik asit vücutta çok farklı görevlere sahiptir. Vücudun yeni hücreler üretmesinde ve üretilen hücrelerin korumasında yardımcı olur. Diğer bir fonksiyonu ise kansere neden olabilecek DNA değişikliklerini önlemektir. Kemik iliğinde kırmızı ve beyaz kan hücresi yapımı, karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesi ve DNA ile RNA üretimi için gereklidir.

Özellikle kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda kilit rol oynar. Folik asit eksikliği, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda megaloblastik anemi olarak bilinen bir kansızlık türünün nedenidir.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri