Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Gazlı içeceklerde kalp krizi riski!

Tarım ve Orman Bakanlığının kamuoyuna duyurduğu ve piyasalardaki satışını yasakladığı ürünler listesinde yer alan gazlı içecekler, kalp krizi başta olmak üzere pek çok ölümcül tehlike içeriyor.

Serdar Demir
Gazlı içeceklerde kalp krizi riski!

Gıda sahtekarlığı veya gıda terörü ile ciddi bir mücadele yürüten Tarım ve Orman Bakanlığı, 618 firmaya ait 1211 zararlı ürünü içeren listeyi kamuoyuyla paylaştı. Vatandaşların bilinçlenmesine yönelik yapılan duyuruda tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, sektörde haksız rekabetin önlenmesi, tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Listede yer alan gazlı içeceklerin içerisinde bir madde var ki kalp krizi riski, ani ölüm, tansiyon rahatsızlığı, damar yapısı bozukluğu, beyin damarlarında kalıcı zarar, kolçak damarlarda bozulma ve daha pek çok soruna yol açıyor.

Literatürde “Sildenafil” olarak bilinen ilaç etken maddesi, neredeyse tüm gazlı içeceklerin içerisinde bulunmasının yanı sıra özellikle benzin istasyonlarında satılan tüm gıda takviyelerinde bulunuyor. Bu madde kanı sulandırıp akışı hızlandırıyor. Kan akışı hızlanınca vücut tepki veriyor ve enerjik olduğunu sanıyor. Olmayan bir enerjiyi varmış gibi gösteren ve öyle davranmaya sebep olan bu madde, etkisi geçince daha da yorgun ve sağlıksız hissettiriyor. Tüketiciler de bir sonraki sefer etki daha uzun sürsün diye daha fazla tüketiyor.

Bakanlık tarafından yayınlanan listeye erişmek için lütfen tıklayınız.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri