Son Dakika

Geçmeyen öksürük ciddi hastalıkları tetikleyebiliyor

Kronik öksürüğün aslında vücudun erken uyarı mekanizması olduğunu belirten Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, "Eğer bu uyarı dikkate alınmazsa örneğin akciğer kanseri veya astım gibi bireysel anlamda ciddi olabilecek bir neden ihmal edilmiş olur." dedi.

Geçmeyen öksürük ciddi hastalıkları tetikleyebiliyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, yaptığı açıklamada, tıbbi anlamda öksürüğün 3 haftadan kısa sürmesinin akut, 8 haftadan uzun sürmesinin ise kronik olarak nitelendirildiğini ancak genel olarak 3 haftadan uzun süren öksürüğün sebebinin araştırılması gerektiği konusunda görüş birliği olduğunu söyledi.

Öksürüğün, aslında hava yollarının bir savunma aracı olmakla birlikte neredeyse bütün kronik solunum sistemi hastalıklarının da bir belirtisi olarak kabul edilebildiğini anlatan Çetinkaya, "Bu nedenle hastaların en sık doktora başvurma nedenlerinden biridir. Kronik öksürüğün en sık nedenleri gastroözefagial reflü, astım ve üst havayolu öksürük sendromudur. Bu nedenle müzmin öksürük şikayetiyle gelen hastada öncelikle bu hastalıkların olup olmadığı değerlendirilir." diye konuştu.

Öksürük solunum sebebi olabilir

Prof. Dr. Çetinkaya, ailesinde astım hastalığı olan, alerjik bir sorun ve "hışıltılı solunumu" bulunan bireylerde öncelikle astımın, mide şikâyetleriyle göğsün ön tarafında yanma şikâyetleri olanlarda ise ön planda reflünün düşünüldüğünü belirtti.

Sinüzit benzeri semptomları olan, boğazda gıcık ve akıntı hissedenlerde ise üst havayolu öksürük sendromunun öncelikli olarak düşünüldüğünü dile getiren Çetinkaya, şunları kaydetti:

"Ancak sadece semptomlara bakarak karar verilmesi yeterli değildir, aynı zamanda hekim tarafında dikkatli bir fizik muayenesi ve gerekirse laboratuvar incelemeleri yapılmalıdır.

Kronik öksürük, en sık nedenleri dışında, kronik bronşit, verem, akciğer kanseri, interstisyel akciğer hastalıkları gibi birçok solunum sistemi sorununun nedeni olabilir.”

Yorumlar