Son Dakika

Genç yaşta kalp krizine dikkat!

Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde Koray Şener (22) isimli taraftarın kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesi; genç yaşta kalp krizi risklerini tekrar gündeme taşıdı.
Genç yaşta kalp krizine dikkat!

Kalp krizinin yaşı olmadığını vurgulayan Kardiyoloji Uzmanı Mustafa Ahmet Huyut; “Yaşanan örneklerle bu olayın vahameti maalesef gün yüzüne bir kez daha çıkmıştır.” dedi.

Kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Koray Şener isimli gence Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve Fenerbahçe camiasına başsağlığı dileyen Özel Batı Bahat Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Huyut “Bu olay tüm ülke vatandaşları gibi biz hekimleri de derinden etkilemiştir. Ölüm sebebinin kalp krizi olması bir kez daha kalp hastalıklarının önemini gözler önüne sermiştir. Daha önce ileri yaşlarda beklenen kalp krizi riskinin ne denli genç insanları da etkileyebileceğine maalesef tüm Türk halkı şahit oldu. Biz hekimler kalp krizinin yaşı olmadığını defalarca vurgulasak bile yaşanan örneklerle bu olayının vahameti maalesef gün yüzüne bir kez daha çıkmıştır.” ifadelerini kullandı.

“KALP VE DAMAR HASTALIKLARI ÖLÜMLERİN EN SIK SEBEBİDİR”

Günümüz insanının maruz kaldığı yoğun stres, egzersiz yoksunluğu ve tatbikî de genetik yapısı ve beslenme alışkanlıkların kalp hastalıkları riskini ciddi oranda artırdığını belirten Huyut, “Günümüzde tarafımızdan kalp sağlığının ileri tetkiklerle örneğin ekokardiyografi ve efor testi gibi tetkikler ile detaylı biçimde araştırılıyor olması erken yaşta geçirilecek krizi riskini ciddi oranda azaltmaktadır. Hele ki teknolojinin bu denli gelişmiş olması erken teşhis ve tedavi imkânlarını beraberinde getirmektedir. Tabii ki bunun için insanlarımızın hastalanmayı beklemeden düzenli biçimde kalp sağlıklarına özen göstermeleri gerekmedir. Kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada ve ülkemizde ölümlerin maalesef en sık sebebidir.” dedi.

“BESLENME VE EGZERSİZ ÇOK ÖNEMLİ”

Bir tek kalbimiz olduğunu ve bir yedeğinin bulunmadığı vurgulayan Dr. Huyut sözlerini şöyle tamamladı:

“Genç yaşta kalp krizinin önüne geçmek istiyorsak kendimiz için, ailemiz için bir şeyler yapıp kendimize vakit ayırıp bir kalp doktoruna başvurmamız ve gereken tetkikleri yaptırmamız gerekmektedir. Bunun haricinde kendi üstümüze düşen, sağlığımız için elzem olan yatırımları da yapmamız lazım. En basitinden sigara içiyor isek sigarayı bırakmalı, alkol kullanıyorsak alkolü bırakmalı. Mutlaka haftada 3 gün en az 30 dakika orta tempoda yürüyüş yapmalıyız. Tatbikî de beslenme düzenimize de önem vermeli, kilo alımını kısıtlamalı, olabildiğince şekerli ve yağlı besinlerden mutlaka uzak durmalıyız. Akdeniz diyeti diye tabir ettiğimiz, yeşillik ağırlıklı dengeli beslenme diyetlerine uymamız gerekmektedir. Mümkünse diyetisyen arkadaşlarımızdan bu konuda destek almalı, kulaktan dolma değil bilimsel verilere dayanan diyet programlarını uygulamalıyız. Unutmayın ki bir tek kalbimiz var. Başka bir yedeği yok.”

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.