Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Gribe iyi gelen yiyecek içecekler nelerdir? Grip nasıl geçer?

Dondurucu soğukların başlamasıyla birlikte birçok vatandaş grip olmaya başladı. Gribi atlatmak için her yola başvuran vatandaşlar çareyi alternatif yiyecek ve içeceklere yöneldi. Konuyla ilgili araştırma yapanlar, Gribe iyi gelen yiyecek içecekler nelerdir? Grip nasıl geçer? sorularına cevap arıyor.İşte grip ile ilgili merak detaylar...

Gribe iyi gelen yiyecek içecekler nelerdir? Grip nasıl geçer?

Uzun süredir sıcak giden havalar yeni yılın girmesiyle birlikte yerine buz gibi soğuk havalara bıraktı. Soğuk ve  karlı havanın yurt genelinde etkini göstermesiyle birlikte binlerce insan grip oldu. Çeşitli baharat ve meyveler ve içeceklerle hastalığa çare bulmaya çalışıyor. Gribe yakalananlar, gribe iyi gelen yiyecek içecekler nelerdir? Grip nasıl geçer? sorularına cevap arıyor. İşte griple ilgili merak edilen detaylar…

Grip, influenza isimli virüsün neden olduğu, 38°C üzerinde ateş, halsizlik, ağrı, titreme ve kuru öksürük gibi belirtilerle seyreden bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda ölümcül olabilir. Grip, halk arasında genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılır ancak her ikisi birbirinden çok farklı hastalıklardır. Grip ilk 24-72 saat arasında bulaşıcı hale gelir. Hastalarda belirtiler şiddetliyse, durum giderek kötüye gidiyorsa, ateşiniz düşmüyorsa (nefes alma zorluğu, kusma, ağrılı yutkunma, öksürük ve tıkanıklık gibi şikayetler var ise) mutlaka hekime başvurmak gerekir. Hastalar doktor onayı olmadan kesinlikle ateş düşürücü ilaç ya da antibiyotik kullanmamalıdır.

Grip, öksürük ve hapşırık ile yayılan bulaşıcı bir viral hastalıktır, yüksek ateş ve ağrı ile birlikte seyreder. Genellikle bir hafta içinde geçer ancak bazı durumlarda ölümcül olabilecek kadar tehlikeli olabilir. Gribe influenza isimli virüs neden olur ve en etkili korunma yöntemi aşı yaptırmaktır. Grip özellikle yaşlılarda ve risk altındaki kişilerde ölümcül olabilir, bunların özellikle aşılanması önerilmektedir. Soğuk algınlığı, nezle ve grip farklı bir hastalıktır.

Grip belirtileri
Yüksek ateş (38C ve üstü),
Yorgunluk ve halsizlik
Baş ağrısı
Kas ve eklem ağrıları
Kuru ve ağrılı öksürük
Bulantı ve kusma (bazen ishal)
Burun akıntısı, hapşırma ve nefes almada zorlanma

Son yıllarda çeşit çeşit nedenlerle ortaya çıkan ve uzun süre gitmeden, kişiler tarafından basit bir hastalık gibi görülse de tehlike oluşturabilecek hatta bazen ölümle bile sonuçlanabilen soğuk algınlığı ve grip, doğadan gelen bazı besinlerle önlemek ya da iyileşme sürecini hızlandırmak mümkün.

Soğuk algınlığı ve grip, genellikle hava sıcaklığının ve ortam ısılarının çok sık değiştiği kış mevsiminde daha fazla görülür. Bu sebeple zayıflayan bağışıklık sistemi mikroplara yenik düşmesi daha kolay oluyor. Özellikle kalabalık yaşamın olduğu iş yerlerinde, kreşlerde ve okullarda hızla bulaşan grip ve soğuk algınlığının farkları hakkında bilgi sahibi olmak, tedavinin kısa sürede amacına ulaşmasında büyük önem taşıyor.

Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yorgunluk, burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve halsizlik gibi nedenle kendini belli eden grip, zaman zaman tehlikeli bir boyuta ulaşabiliyor. Kısa sürede gripten kurtulmak aynı zamanda hastalığın ilerlemesini durdurmak için doğadan gelen mucizelerden faydalanmalısınız. Peki soğuk algınlığı ve gribe iyi gelen besinler nelerdir? Her evde bulunan, grip ve soğuk algınlığına iyi gelen 5 besin…

SEBZELERLE PİŞİRİLMİŞ TAVUK VE ET SUYU

Eski yıllardan beri tüketilen tavuk suyu ya da et suları içerisinde bulunan protein, çinko ve vitamin değerleri sayesinde zarar gören hücrelerin yenilenmesini ve vücudun direncinin artmasına yardımcı olur. Bu yüzden siz de grip olduğunuz zamanlarda vücudunuzu kendine getirmek için evde sebzelerle pişirilmiş et ya da tavuk suyu tüketebilirsiniz.

SARIMSAK

Genellikle ağızda kötü bir koku bıraktığı için çok fazla kişi tarafından sevilmeyen sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kendine gelmesini sağlıyor. 10 gramın üzerinde tüketimi tansiyonu düşürebildiğinden düşük tansiyonlu bireyler tüketirken dikkatli olmalılar. Sarımsağın antimikrobiyal etkilerini keşfeden ortaçağ hekimleri, bulaşıcı hastalıklardan korunmak için yüzlerine taktıkları maskeyi sarımsak özsuyu ile ıslatırlardı.

ZENCEFİL

Grip hastalığına yakalanan kişilerde geniz akıntısı nedeniyle öksürük kaçınılmaz oluyor. Zencefil mukuslara etki ederek balgam atımını kolaylaştırır. Günde 2-3 defa içilen zencefil çayı hastalık belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

SU İÇMEK

Vücudun tüm metabolizmasını düzenleyen bağırsaklardan iç organların düzgün çalışmasına yardımcı olan su, grip olduğunuz zamanlarda vücut ısısının dengelenmesi ve mikroplarla adeta savaş verir. Hastalık döneminde çay ve kahve tüketimi azaltılmalıdır. Günde 2 fincan güvenilir aktarlardan, familyasından emin olunan papatya, kuşburnu ve adaçayı tüketilebilir. Günlük sıvı tüketiminizi artırarak en az 2.5-3 litre su içmelisiniz.

HAVUÇ

Göze olan faydası ile bilinen havuç, Antienfeksiyon vitamini sayesinde grip ve soğuk algınlığının hızlıca iyileşmesini sağlayabilirsiniz

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri