Son Dakika

Hamilelikte sigara, bebeğin büyümesini engelliyor

Sigaranın sağlığa olumsuz yönde etkilerini konusunda açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Toprak, özellikle hamilelikte içilen sigaranın bebeğin gelişimini ve büyümesini engellediğini söyledi.
Hamilelikte sigara, bebeğin büyümesini engelliyor AA

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Toprak, Karadeniz Mahallesi'ndeki Aile Sağlığı Merkezi'nde ana sınıfı öğrencilerine sigaranın zararlarıyla ilgili yaptığı sunumun ardından açıklamada bulundu. Toprak açıklamasında, sigaradan çıkan karbonmonoksitin insanı sürekli zehirlemeye devam ettiğini belirtti.

Sigara tüketiminin çarpıntı, tansiyon yükselmesi, kalp krizi ve beyin kanamasına neden olabileceğini belirten Toprak, 'Hamilelikte içilen sigara, doğrudan bebeği olumsuz etkiliyor. Sigara bebekte gelişim geriliği yapıyor, büyümesini engelliyor. Çünkü kan damarlarındaki oksijeni sigara aldığı için bebeğin oksijeninden çalınıyor. Böylece çocuğun gelişimi engellenmiş oluyor. Erken doğum, gelişim geriliği oluyor. Doğum olduktan sonrada hiperaktivite ve bazı ruhsal problemlere zemin hazırladığı tespit edilmiş ama en önemli etkisi çocuğun gelişimini olumsuz etkilemesi.' ifdelerini kullandı.

Sigara içilmemesi konusunda ailelerin duyarlı olması gerektiğine vurgu yapan Toprak, 'Sigara içen ailelerde en büyük zararı çocuklar görüyor. Ciğerler çok taze olduğu için çabuk etkileniyor. Sigara için iki kişinin yanında bulunan kişiler içmese de aynı sigara içenler kadar etkileniyor. Bu tür çocuklarda alerjik reaksiyonlar, kulak iltihapları, solunum yolu enfeksiyonları ve astım görünmesi daha fazla. Sigara dumanına maruz kalan çocukların alt ve üst solunum yolları kötü etkileniyor. Bu yüzden çocuklarımıza dikkat etmemiz lazım.' dedi.

Toprak, annesi ve babası sigara içen çocukların büyüyünce sigara içme olasılıklarının çok yüksek olduğunu dile getirerek, çocukların söyleneni değil yapılanı örnek aldığını kaydetti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.