Son Dakika

Hedef 2023 yılında 20 termal kent

Türkiye'nin termal ve sağlık turizminde daha fazla söz sahibi olabilmesi için 2023'e kadar 20 ilin "termal kent" haline getirilmesi hedefleniyor.
Hedef 2023 yılında 20 termal kent

Türkiye'nin termal su kaynakları açısından oldukça zengin olduğunu ifade eden Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, bu kaynakların yüzyıllardır şifa dağıttığını dile getirdi.

Son 15 yılda termal ve sağlık turizmi alanında yeni bir segment oluşturulduğuna dikkati çeken Çakmak, termal ve sağlık yatırımları ile hastanelerin entegre bir sistem haline getirildiğini anlattı.

Çakmak, sağlık turizmi açısından turist gelmesi için sadece termal tesisin yeterli olmadığını, mutlaka hastane de gerektiğini vurgulayarak, 'Çünkü gelen misafir sadece termal turizm hizmeti almıyor, diğer hastalıklarının tedavi edilmesi için de donanımlı hastanelere ihtiyaç duyuyor. Artık illerimizde zincir hastanelerimiz, şehir hastanelerimiz mevcut. Bunlar geliştikçe dünyadaki sağlık turizzminin cazibe merkezi haline gelmiş durumdayız. Dünyada sağlık turizminde ABD ve Almanya'nın ardından 3. noktadayız. Almanya termal ve sağlık turizminde çok önemli, çok da zengin bir ülke olmasına rağmen biz hemen Almanya'nın arkasında 3. sıraya yerleşmiş bulunuyoruz.' şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

HEDEF 2013'TE 2 MİLYON TURİSTE HİZMET VERMEK

Sağlık ve termal turizm alanında ülkeye gelen turist oranının gün geçtikçe arttığına dikkati çeken Çakmak, 'Genel anlamda diğer turizm segmentlerinde yaşanan kriz dönemlerinde sağlık turizminde bir kriz yaşamadık. 2016-2017 yıllarında diğer turizm segmentlerinde düşüşler varken bizde yüzde 20-25 yükseliş oldu. Sıfırdan başladık ve bugün 144 ülkeden 765 bin yabancı hastaya hizmet vermeye, sağlık dağıtmaya başladık. Hedefimiz 2023 yılında 2 milyon turiste hizmet vermek ve ülkemize 20 milyar dolar gelir sağlamak.' dedi.

Türkiye'ye sağlık turizmi kapsamında çok çeşitli ülkelerden turist geldiğini dile getiren Çakmak, 'En çok turisti Orta Doğu ülkelerinden alıyoruz. Daha sonra Avrupa, 3. kademe olarak da Türki cumhuriyetler ve Rusça konuşulan ülkelerden alıyoruz. Ülkemizde 20 termal kenti oluşturmaya çalışıyoruz. İlk olarak 10 kent belirledik. Denizli, Afyon, Sivas, Balıkesir, Niğde, Uşak, Kütahya, Nevşehir, Ankara ve Yalova termal kent olasını istediğimiz ilk 10 il arasında yer alıyor. Bunun 3'ünü oluşturduk. Denizli ve Afyon termal kent olmuş durumda, Sivas ise termal kent olmaya aday bir il. Sivas'ın da eksiklerini tamamlayacağız ve Sivas gelecek yıl termal kent olarak hizmet vermeye başlayacak. Bir kentin termal kent haline gelebilmesi için o kentte fizik ve rehabilitasyon merkezi olmasına, yaşam alanlarının ve altyapı yatırımlarının tamamlanmasına dikkat ediyoruz. 2023'e kadar hedefimiz 20 termal kent oluşturmak, 20 termal kent ilimizde yabancı misafirleri ağırlamak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak.' dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.