Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kan damarlarının sağlığını nasıl koruruz?

Kan damarlarının sağlığını korumak ve kan akışını engelleyen kolesterol plaklarını önlemek için, bazı gıda maddelerinden uzak durulması öneriliyor.

Kan damarlarının sağlığını nasıl koruruz?

Uzmanlara göre kan damarlarının sağlığını korumak ve düzenli kan akışını engelleyen kolesterol plaklarını önlemek için, bazı gıda maddelerinin alımının azaltılması gerekiyor.

Beslenme uzmanları, her şeyden önce bir insanın günlük tükettiği şeker oranını azaltmalarını tavsiye ediyor.

Şeker, günlük yediğimiz tüm yiyeceklerde pratikte bulunuyor; ekmek, hamur işleri, tatlılar, çikolata, şekerli içecekler, soslar, vb. Bu nedenle, aşırı miktarda şeker içeren gıdaların alımı, kan damarlarının duvarlarında çatlaklar oluşturarak, kilo alımına ve dolayısıyla kalp hastalığına yol açabiliyor.

Öte yandan aşırı şeker, diyabete de neden olabiliyor.

Ne zaman tüketilmeli?

Elbette şekeri yiyeceklerden tamamen çıkarmak mümkün değil, ancak tüketimini azaltmak mümkün.

Uzmanlara göre, bir karbonhidrat olan şeker, eğer tüketilecekse bunun için en uygun zaman günün ilk saatleri…

İşlenmiş et ve ürünleri

Uzmanlara göre kan damarları, işlenmiş et ve ürünlerinden de olumsuz etkileniyor.

Bu konuda bilim adamları, zararın etten değil, işlenmiş etin imalatında kullanılan koruyucu ve kanserojen maddelerden kaynaklandığına dikkati çekiyor.

Bu maddeler, kandaki kolesterol seviyesini yükselterek, kan damarlarının sağlığı için tehlike oluşturabiliyor.

Kaynak: Al-Kuds

Uyarı; Bu metinde yazılanlar, yalnızca bilimsel çalışma aşamasında olan bilgilerdir. Bu bilgilere istinaden bir davranış edinmeden önce, lütfen hekiminize müracaat ediniz!..